Częste opady w ostatnich tygodniach sprawiły, że warunki do namnażania się komarów stały się wręcz idealne, a Wrocław opanowała plaga tych nielubianych owadów. Problem został dostrzeżony przez władze miasta, które postanowiły kontynuować akcję odkomarzania. Opryski są prowadzone zarówno z powietrza, jak i z lądu.
Specyficzne warunki klimatyczne Wrocławia, wynikające z położenia geograficznego czy ukształtowania terenu, jak również obecność wielu zbiorników wodnych, stwarzają dogodne środowisko dla rozwoju populacji komarów we Wrocławiu. Szczególnie odczuwalne staje się to dla mieszkańców po opadach deszczu.
Ze względu na określone warunki, w których muszą zostać wykonane opryski, by były skuteczne, odkomarzanie jest prowadzone tylko w wybranych porach i dniach. Ostatnia akcja oprysków z powietrza miała miejsce w piątek (23 września).
Poza działaniami miasta, każdy mieszkaniec może zaangażować się ograniczanie populacji komarów w mieście poprzez stosowanie dobrych praktyk:
- Pojemniki, w których zbierasz deszczówkę, zabezpiecz w sposób umożliwiający jej gromadzenie np. moskitierą lub wymieniaj w nich wodę 2 razy w tygodniu, wykorzystując ją do podlewania roślin.
- Wodę w pojemnikach gospodarstwa domowego wymieniaj systematycznie co 3-4 dni, zwłaszcza w miesiącach letnich.
- Usuń wszelkie niepotrzebne pojemniki, w których może gromadzić się deszczówka, np. puszki, butelki, słoiki, zabawki (te, które są przydatne, odwróć do góry dnem). Pozbądź się starych opon (woda w jednej oponie może być miejscem wylęgu nawet 10 000 komarów).
- Systematycznie czyść rynny z liści i gruzu, aby woda mogła swobodnie spływać.
- Czyść basen, zamontuj filtry, a gdy nie będzie już potrzebny, opróżnij go i zabezpiecz.
- Zarybiaj ozdobne oczka wodne i stawy drobnymi rybkami, które będą zjadały pojawiające się larwy.
- W oczkach wodnych, jeśli nie ma ryb, zamontuj urządzenia, które będą utrzymywały stałą cyrkulację wody.
- Jesienią i wiosną usuwaj samice, które znalazły schronienie w takich pomieszczeniach jak strychy, piwnice.
- Używaj moskitier, czyli siatek chroniących twój dom przed komarami i innymi owadami.
- Stosuj preparaty zawierające substancje odstraszające komary, specjalistyczne do pomieszczeń oraz kosmetyczne bezpośrednio na ciało.
- Stosuj odpowiednią odzież (długi rękaw i spodnie) ochraniającą ciało zwłaszcza wieczorem i nad ranem, w czasie największej aktywności komarów.
- Eliminuj miejsca sprzyjające rozwojowi komarów na swojej posesji i w jej sąsiedztwie.
- W ogrodzie lub na balkonie posadź rośliny, które odstraszają komary m.in. lawenda wąskolistna, mięta pieprzowa, komarzyca, kocimiętka właściwa, bazylia pospolita, mirt zwyczajny, koper włoski, surmia bignoniowa.
Foto: Facebook/Mon Falcon