Miasto podało oficjalny komunikat – na moście Tumskim będzie wprowadzony zakaz wieszania kłódek. Aczkolwiek, w związku z tym, że Wrocław dba o swoje tradycje, magistrat idzie na kompromis i proponuje, żeby wrocławianie sami wybrali nowe miejsce, na którym zakochani będą mogli wieszać swoje kłódki.

Przed rozpoczęciem remontu w 2019 roku, wykonawca usunął z mostu Tumskiego ponad 8 ton kłódek, które obecnie czekają na swoich właścicieli w magazynie ZDiUM przy ulicy Długiej 49.

“Wykonawca musi nam udzielić gwarancji na prace remontowe. Dlatego przynajmniej przez najbliższe 10 lat na moście Tumskim nie będzie można wieszać niczego, co nie stanowi elementu konstrukcji obiektu” – podaje Ewa Mazur, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Pomimo wprowadzonego zakazu, miasto jednak wciąż chce kontynuować wieloletnią tradycję zakochanych w związku z czym, proponuje mieszkańcom Wrocławia znaleźć miejsce, które w pełni zastąpi most Tumski.

“Zapraszamy wszystkich wrocławian. Zachęcamy, aby za pośrednictwem formularza na stronie WCA do 15 marca przedstawili swoje pomysły na nowe miejsce, w którym zakochani mogliby wyrażać symboliczne dowody swojego uczucia“ – mówi Tomasz Janoś, dyrektor Wrocławskiego Centrum Akademickiego, które głównym pomysłodawcą tej propozycji.

Najlepsze pomysły, które zostaną wyłonione przez specjalnie powołaną komisję, będą przekazane prezydentowi miasta, który sam zadecyduje, o najlepszym rozwiązaniu spośród wszystkich przedstawionych mu koncepcji. Pomysłodawcę, rozwiązanie którego prezydent Wrocławia Jacek Sutryk uzna za najlepsze otrzyma nagrodę finansową.

Swoje pomysły trzeba będzie zgłosić do 15 marca. Link do zgłoszenia swoich prac można znaleźć na stronie https://wca.wroc.pl/

Tekst: Grzegorz Szein