Przy ul. Podwale 27-28 mieści się zabytkowy budynek, którego przeznaczenie zmieniało się kilkukrotnie na przestrzeni lat. Początkowo obiekt pełnił funkcję żołnierskich koszar, po II wojnie światowej stał się miejscem działalności poszczególnych firm i instytucji, aż wreszcie w 2022 roku przeniosła się do niego Prokuratura Okręgowa.

Dwukondygnacyjny budynek został zbudowany w latach 1828-1834 z przeznaczeniem na koszary 1 Śląskiego Pułku Kirasjerów Gwardii „Wielki Elektor”. Teren koszar ograniczały ulice: Podwale, Piłsudskiego, Pawłowa i Tęczowa. Mieściło się tam 600 żołnierzy. W 1869 roku Kirsajerzy zmienili miejsce pobytu na nowe koszary, wybudowane przy obecnej al. Hallera. Obiekt przy ul. Podwale zajęli natomiast żołnierze 2 Śląskiego Pułku Grenadierów „Król Fryderyk III” nr 11. Z czasem również oni przenieśli się w inne miejsce.

W latach 70. XIX wieku tereny koszar wyprzedano, wtedy też budynek przeszedł gruntowny remont i rozbudowę, w ramach której zyskał dodatkową kondygnację oraz skrzydła boczne. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1906-1909. Po wojnie budynek został zaadaptowany na potrzeby akademika Politechniki Wrocławskiej „Nad Fosą”. Następnie w jego wnętrzu działało Starostwo Powiatowe.

Koszary, 1835 rok.

Budynek przy ul. Podwale 27-28, 2006 rok.

Kiepski stan budynku sprawił, że w 2018 roku rozpoczął się największy od czasów wojny remont obiektu. Zmodernizowano zarówno wnętrze, jak i elewację, która zyskała kolory dobrane na podstawie badań stratygraficznych. Wszystkie prace prowadzone na terenie wpisanego do rejestru zabytków obiektu były konsultowane z miejskim konserwatorem zabytków. Remont trwał 4 lata i pochłonął około 36 mln złotych, część środków pochodziła z budżetu Unii Europejskiej. Po jego zakończeniu budynek stał się siedzibą Prokuratury Okręgowej.

Niebawem obiekt będzie przyciągać wzrok przechodniów jeszcze bardziej, szczególnie po zmroku, ponieważ Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta szykuje się do montażu iluminacji świetlnej przy wejściu głównym. Zainteresowane zadaniem firmy mogą składać swoje oferty w ramach przetargu do 7 lutego 2023 roku.

1/6

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu / Zbiory Fotopolska