Wrocław to miasto znane przede wszystkim z licznych mostów, pięknej architektury, czy wrocławskich krasnali. Jednak poza walorami turystycznymi, stolica Dolnego Śląska może pochwalić się  także całkiem długą listą nazwisk osób znanych w całej Polsce, a często również poza jej granicami, które osiągnęły ogromny sukces w swojej branży.

Mowa tu o utalentowanych aktorach, sportowcach, muzykach, czy wybitnych twórcach literackich. W artykułach z cyklu „Znani Wrocławianie…” przedstawimy osoby, które są powszechnie znane, lubiane i podziwiane, ale mało kto wie, że pochodzą właśnie z Wrocławia. 

Wiele osób chętnie podziwia na ekranie talenty swoich ulubionych aktorów, a przy okazji śledzi ich życie prywatne w mediach. Jednak nie każdy wie, że jego ulubiona gwiazda serialowa, czy filmowa urodziła się właśnie we Wrocławiu, dlatego w tym artykule przybliżymy sylwetki tych najpopularniejszych. 

 

Małgorzata Kożuchowska

Aktorka filmowa, serialowa i teatralna, której miastem rodzinnym jest Wrocław. Sławę przyniosły jej takie produkcje filmowe jak: „Kiler”, „Kiler-ów 2-óch”, czy „Zróbmy sobie wnuka”. Uznanie i sympatię widzów zyskała również dzięki roli Hanki Mostowiak w „M jak Miłość”, czy Natalii Boskiej w serialu „Rodzinka.pl”.

 

Kinga Preis  

Kolejna Wrocławianka, która znana jest szerokiej publiczności, przez wzgląd na jej filmowe osiągnięcia, liczne nagrody i wyróżnienia, jakie otrzymała za swoją pracę, m.in. „Złoty Krzyż Zasługi” . Jest aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu, ale grała również w takich filmach jak „Dom zły”, czy w nominowanym do Oscara „W ciemności”. Widzowie kojarzą ją pewnie także z serialu „Ojciec Mateusz”, gdzie grała gosposię.

 

Olga Bończyk

Urodzona we Wrocławiu aktorka i wokalistka. Związana z teatrem Piosenki we Wrocławiu. Popularność przyniosła jej rola doktor Edyty Kuszyńskiej w serialu „Na dobre i na złe”, a także postać Sylwii Paszkowskiej w „Barwach Szczęścia”. Olga Bończyk czynnie bierze udział w sztukach teatralnych i dubbinguje filmy, udzielając głosu wielu bajkowym postaciom.

 

Olaf Lubaszenko

Wrocławianin, który uzyskał popularność dzięki głównej roli w filmie „Kroll”. Ma na swoim koncie wiele ról teatralnych i udział w kilkunastu polskich serialach. Laureat wielu nagród, takich jak Złota Kaczka, czy Polska Nagroda Filmowa dla najlepszego aktora. Jest także reżyserem, a spod jego ręki wyszły takie produkcje jak: „Chłopaki nie płaczą”, „Poranek kojota”, czy „E=mc²”.

Tekst: Celina Cyran

Foto: Zbiory Wikipedii