Fortum rozpocznie kontrolę sieci ciepłowniczej w południowo-wschodnich dzielnicach Wrocławia. Procedury mają na celu wykrycie ewentualnych usterek lub wycieków wymienników ciepła. Od czwartku (8 lutego) przez kilka kolejnych dni do wody w sieci będzie dodawany zielony barwnik – fluoresceina. Substancja jest bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i instalacji.

Kontrola szczelności ma na celu wykrycie ewentualnych wycieków i usterek wymienników ciepła w obrębie sieci ciepłowniczej, zasilanej z elektrociepłowni Czechnica. Metoda analizy jest prosta. Jeśli kolor wody z kranu się nie zmieni, to znak, że sieć jest szczelna, a wymiennik ciepła odpowiedzialny za jej podgrzanie działa poprawnie. W prawidłowo funkcjonującym węźle barwiona na zielono sieciowa woda grzewcza nie powinna mieszać się z wodą w instalacji wewnętrznej budynku.

Naszym celem jest zminimalizowanie ryzyka potencjalnych awarii i zagwarantowanie mieszkańcom pewnych i bezpiecznych dostaw ciepła i ciepłej wody. Stąd decyzja o kontroli szczelności sieci – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Jeśli po odkręceniu kranu pojawi się woda zabarwiona na zielono, może to oznaczać, że uszkodzony jest wymiennik ciepła, a woda z sieci ciepłowniczej przedostaje się do wewnętrznej instalacji budynku. W takim przypadku należy powiadomić służby Fortum, dzwoniąc pod bezpłatny numer 993 i nie korzystać z zabarwionej wody.

 

Foto: Pixabay