Altana parkowa na Wzgórzu Bendera spłonęła w sierpniu 2018 roku. Było to miejsce lubiane i doceniane przez wrocławian, dlatego też wielu z nich liczyło na szybką odbudowę. Przetarg na odrestaurowanie zabytku został ostatecznie ogłoszony po trzech latach, a od czerwca 2022 roku altana jest znów dostępna dla spacerowiczów.

Drewniana altana, nazywana pawilonem von Wallenberga, została wybudowana na przełomie XIX i XX wieku według projektu miejskiego radcy budowlanego Richarda Plüddemanna. Cieszyła oko przez wiele lat, aż do jednej z sierpniowych nocy 2018 roku, kiedy to została podpalona przez nieznanych sprawców.

Przez kilka lat temat altany nie był poruszany, aż ostatecznie w sierpniu 2021 roku Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na jej renowację. Nowa altana, podobnie jak poprzednia, została wykonana z drewna modrzewiowego. Dzięki szczegółowemu opisowi, jakim dysponuje ZZM oraz konsultacjom z Miejskim Konserwatorem Zabytków, konstrukcja altany została wiernie odwzorowana. Jedynym elementem, który zmieniono, jest zadaszenie – tym razem wykonano je z trwalszego materiału.

Spłonęła zabytkowa altana, która znajdowała się w Parku Południowym.

 

Foto: Facebook/Zielony Wrocław