Wrocławscy miłośnicy kąpieli w zimnej wodzie rozpoczęli już sezon na morsowanie. Uroczysta inauguracja miała miejsce w Przesiece, natomiast aktualnie zwolenników morsowania będzie można spotkać co weekend na terenie wybranych wrocławskich akwenów.

Choć pierwsze morsowanie odbyło się już na początku października w „Morskim Oku” we Wrocławiu, to jednak za oficjalne otwarcie Sezonu Morsowego 2021/2022 uważany jest wyjazd wrocławskich morsów do Przesieki, który miał miejsce w weekend 15-17 października. Trzeciego dnia wyjazdu, członkowie stowarzyszenia ubrani w odświętne białe koszule i symboliczne pomarańczowe krawaty, zgromadzili się pod Wodospadem Podgórnej. Po tanecznej rozgrzewce, miłośnicy zimnych kąpieli wskoczyli ochoczo do wody, co przypieczętowało rozpoczęcie sezonu.

 

Teraz wrocławskie morsy będzie można spotkać w soboty i niedziele o godz. 11.00 na „Morskim Oku” przy ul. Chopina 27. Pasjonatów zimnych kąpieli można także spotkać na kąpielisku przy ul. Harcerskiej, na Pawłowicach, w Błękitniej Lagunie w Siechnicach i w Kopalni Wrocław, gdzie wstęp jest płatny. Aby upewnić się, czy danego dnia zimne kąpiele będą uskuteczniane, warto sprawdzić stronę internetową wrocławskich morsów, gdzie znajdują się szczegółowe informacje o ich działalności.

Morsowanie to zanurzenie się lub krótkotrwała kąpiel w zimnej wodzie jeziora, rzeki, morza lub innego zbiornika wodnego, może także przybrać formę kąpieli w przeręblu. Zwolennicy tej aktywności zażywają kąpieli w okresie od jesieni do wiosny, a woda do której wchodzą, ma zazwyczaj temperaturę niższą niż 15°C.

Zwolennicy morsowania podkreślają, że zimna woda wzmacnia ich odporność i podnosi siły witalne, a także wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi. Natomiast badania naukowe wykazały dodatkowo, że lodowate kąpiele redukują m. in. stany zapalne w schorzeniach narządu ruchu.

 

Morsem może zostać praktycznie każdy, bez względu na wiek czy wagę. Do przeciwwskazań należą głównie choroby kardiologiczne, epilepsja i niektóre inne przewlekłe choroby. Przed rozpoczęciem przygody z zimnymi kąpielami warto skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność że stan zdrowia na to pozwala.

Zimnych kąpieli nie powinno się uskuteczniać samotnie, najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z klubem morsów funkcjonującym w danym mieście lub grupą doświadczonych osób, które fachowo przeprowadzą nowicjusza przez cały proces przygotowywania się do pierwszego zanurzenia. Ważna jest m. in. rozgrzewka, spokojne wejście do wody i niezanurzanie głowy oraz rąk.

 

Foto: Wrocławskie Morsy