O postępach prac na terenie rewaloryzowanego Bastionu Sakwowego informujemy na bieżąco. Wykonawca inwestycji prężnie działa, by obiekt jeszcze w tym roku mógł ponownie cieszyć oczy mieszkańców i turystów odwiedzających miasto. W ostatnim czasie odbudowano granitowe schody oraz elementy konstrukcyjne kolumn.

Nowe granitowe schody zostały odbudowane przy pawilonie perystylowym od strony północnej i południowej.

Zakończyliśmy też odbudowę elementów konstrukcyjnych kolumn w pawilonie. Zgodnie z decyzją projektanta oraz konserwatora zabytków pozostawiona zostanie niecka fontanny, która kiedyś tu się znajdowała, a jej pozostałości odkryliśmy podczas prac rewaloryzacyjnych. Na kolumnadzie montujemy już odtworzone elementy sztukaterii. Układamy tynki. Niebawem ruszymy z odbudową fontanny w pobliżu kolumnady – relacjonują Wrocławskie Inwestycje.

Główne zadania w ramach odnowy historycznego miejsca to:

  • Rewaloryzacja Pawilonu Perystylowego (dawnej Reduty) o powierzchni użytkowej 460 m2. W tym zadaniu przewidziane jest m.in. renowacja elewacji, odrestaurowanie sali kolumnowej o pow. 200 m2, pomieszczeń technicznych, zaplecza sanitarnego i szatni.
  • Rewaloryzacja kolumnady – powierzchnia zabudowy 375 m2. Prace będą toczyć się zarówno w części podziemnej (kawiarnia, bufet, sanitariaty), jak i w części naziemnej (odrestaurowanie posadzek, sklepień, ścian z malowidłami, schodów, zabytkowych oświetleń z balustradami i tarasu z kolumnadą).
  • Rewaloryzacja placu z fontanną oraz zagospodarowaniem terenu (odrestaurowane zostaną schody z balustradami, wykonana zostanie nowa niecka fontanny i nawierzchnia placu). Co ważne, wprowadzona zostanie także zieleń ozdobna. Ponadto, nie zabraknie oświetlenia placu, ławek i koszy na śmieci, a w ostatnim etapie odrestaurowana zostanie alejka spacerowa od ul. Piotra Skargi, która zostanie m.in. oświetlona.

Planowo remont ma zakończyć się w ostatnim kwartale bieżącego roku. Inwestycja jest współfinansowana z Polskiego Ładu, a jej koszt to blisko 27 mln zł. Nadzoruje ją Zarząd Inwestycji Miejskich, a prace pod czujnym okiem konserwatora zabytków wykonuje wrocławska firma Castellum.

 

Foto: mat. Wrocławskie Inwestycje