Czy zwróciliście kiedyś uwagę na niewielki mostek, łączący wieże kościoła świętej Marii Magdaleny? A może nawet udało wam się na niego wejść? Jeśli go kojarzycie, to świetnie – wiecie, z jakim dokładnie miejscem wiąże się kolejna krótka, lecz ciekawa legenda!

Legenda o Mostku Pokutnic głosi, iż niegdyś zamykano na nim młode kobiety, które zamiast założyć rodzinę i żyć w wierności wobec jednego mężczyzny, wiodły rozpustny tryb życia, zwodząc i odrzucając kolejnych adoratorów. Za karę miały zamiatać mostek i nie miały możliwości opuszczania go. Niektóre z nich popełniały samobójstwo, rzucając się z niego. Podobno do dziś w okolicy kościoła świętej Marii Magdaleny można usłyszeć jęki i zawodzenia duchów zmarłych tam pokutnic, a nawet odgłosy zamiatania. Dawniej kobiety często zabierały swoje córki na Mostek, aby przestrzec je przed konsekwencjami życia w grzechu. Inna wersja legendy mówi także o duszach pokutujących na Mostku podróżnych, którzy zmarli, przejeżdżając przez Wrocław, ale jak wtedy tłumaczyć odgłosy zamiatania…?

Mostek Pokutnic jest jednak znany pod jeszcze jedną nazwą, z którą wiąże się kolejna legenda, pochodząca z czasów polowań na kobiety parające się rzekomą czarną magią. Mostek Czarownic – brzmi znajomo? Przejście po wąskim mostku pomiędzy wieżami miało stanowić formę kary bądź testu dla oskarżonej o bycie czarownicą kobiety. Jeśli udawało jej się przejść bez problemu, była posądzana o czary, jeśli zaś spadała i ponosiła śmierć – była uniewinniana. Taka forma testu na czarnoksięstwo na pewno znana jest każdemu, kto choć trochę interesuje się tematem polowań na czarownice – częstą praktyką było wymuszanie na kobietach czynów wręcz niemożliwych, a jedynym wyjściem, które mogło uratować je przed wyrokiem, była śmierć. Test związany z Mostkiem miał więc być swoistym zamiennikiem testu z wodą.

 

Mostek Czarownic, Mostek Pokutnic – dwie różne nazwy, ta sama wspaniała atrakcja turystyczna!

Mostek, choć wiąże się z nim aura tajemniczości i niedostępności, otwarty jest dla zwiedzających i można odwiedzić go codziennie w godzinach 10:00-19:00. Umieszczony na wysokości piątej kondygnacji, czyli 45 metrów nad ziemią, stanowi wspaniały punkt widokowy w samym sercu Wrocławia, z którego można podziwiać Stare Miasto. W dodatku łączy on wieże kościoła, który sam w sobie wart jest odwiedzenia i z którym wiąże się więcej niż jedna legenda! Odwiedźcie go sami i przekonajcie się o niezwykłej atmosferze tego miejsca.

Warto zwiedzić Mostek Pokutnic, informacje znajdziecie: TUTAJ

Tekst: Olena Banaś

Foto: Miejsca we Wrocławiu