Stolica Dolnego Śląska może poszczycić się wieloma atrakcyjnymi miejscami, które najczęściej umieszczane są w przewodnikach turystycznych. Jednak warte uwagi są nie tylko popularne miejsca, ale także te bardziej ukryte, o których wie tylko część mieszkańców. W związku z tym postanowiliśmy odwiedzić trzy z nich, aby przybliżyć ich historię większej liczbie osób.
Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Ukryta pomiędzy wrocławskimi kamienicami świątynia powstała w latach 1861-1862. Przez pierwsze 74 lata istnienia pełniła funkcję sali Gminy Wolnoreligijnej. Następnie w latach 1936-1945 była to kaplica wrocławskiego zboru baptystów, a w latach 1947-1964 cerkiew parafii prawosławnej. Od 1964 roku budynek przy ul. Dąbrowskiego 14/16 należy do zboru Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego we Wrocławiu, którego członkowie spotykają w nim na wspólne nabożeństwa.
Dawna Wytwórnia Wódek i Wyrobów Spirytusowych Carla Schirdewana
Kolejnym ukrytym miejscem jest podwórze jednej z wrocławskich kamienic, gdzie kryją się pozostałości zabudowy po dawnej Wytwórni Wódek i Wyrobów Spirytusowych Carla Schirdewan. Fabryka funkcjonowała przy Klosterstrasse (dzisiejsza ulica Traugutta) w latach 1817-1945. Składała się z pięciokondygnacyjnej kamienicy, w której działał lokal gastronomiczny oraz dwukondygnacyjnych budynków produkcyjnych, stajni i wozowni tworzących kształt litery C. Jej specjalnością były znane w Niemczech likiery „Mondura”, „Rettib” oraz „Kumbucca”.
Dawna estrada na Wyspie Opatowickiej
Amfiteatr został wybudowany po wojnie, w zachodnim narożniku Wyspy Opatowickiej. Ówcześnie na jego terenie odbywały się różnego rodzaju wystąpienia kulturalno-rozrywkowe oraz koncerty. W okolicy znajdowała się również przystań, do której dobijały statki pasażerskie. Obecnie estrada jest mocno zdewastowana i stanowi miejsce spotkań okolicznej młodzieży.
Foto: Miejsca we Wrocławiu