Remont Mostu Tumskiego trwał prawie pół roku. Od dzisiaj jest w pełni przejezdny i dostępny dla zwiedzających. Najbardziej jednak istotne i charakterystyczne elementy mostu – latarnie gazowe – uległy zmianie. Zostały one zastąpione replikami latarń gazowych z okresu przedwojennego, a oświetlenie mostu zastąpiono elektrycznym.

Remont mostu obejmował naprawę powierzchni jezdni, oraz położenie płyt kamiennych w miejsce asfaltu na chodnikach. Oczyszczono i naprawiono również kamienne podpory mostu. Stara powłoka dla stalowych części mostu została wymieniona na nową, a uszkodzone elementy zostały naprawione. Widoczną zmianą na moście jest także brak najbardziej rozpoznawalnej części mostu – kłódek – których wycięto aż kilkanaście ton.

Wykonawca przywrócił również historyczny wygląd latarniom przy wapiennych figurach świętych: Kingi i Jana Chrzciciela. Latarnie nie są już gazowe, a elektryczne – są replikami oryginalnych latarń z okresu przedwojennego.

1/2

 

Pierwsze wzmianki o Moście Tumskim – który jest zaliczany do grona zabytków Wrocławia –  sięgają XII wieku. Od momentu powstania był wielokrotnie niszczony i naprawiany. W obecnym kształcie funkcjonuje od 1889 roku, a remont zakończony w tym roku jest pierwszym generalnym od II Wojny Światowej. W latach powojennych wykonano na nim jedynie bitumiczne (asfaltowe) chodniki, oraz zabezpieczenie antykorozyjne. Ostatni raz podobne prace były wykonywane w latach 90-tych, w związku z czym most wymagał generalnego remontu.

Redakcja MiejscaWeWroclawiu.pl nie pochwala wymiany latarń gazowych na elektryczne. Te gazowe od dawna stanowią symbol Wrocławia, a radykalną zmianę tak dobrze kojarzonego elementu charakterystycznego miasta uważamy za brak szacunku do jego scenerii. W związku z tym myślimy aby stworzyć petycję za przywróceniem latarń gazowych na Most Tumski, aby przywrócić mu jego istotny element historyczno-kulturowy. Uważacie, że to dobry pomysł?

Tekst/foto: Grzegorz Szein