W najbliższy poniedziałek (5 września) startuje dogrywka akcji Rowerowy Maj. W ramach niej, co wiosnę najmłodsi wrocławianie zachęcani są do aktywnego dojeżdżania do szkoły czy przedszkola. W tym roku majowa kampania zostaje wydłużona o początek września. Szkoły i przedszkola, które do 22 września wykonają najwięcej przejazdów na rowerze, hulajnodze, wrotkach czy rolkach, otrzymają atrakcyjne nagrody.

Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania, która promuje przemieszczanie się na rowerze, deskorolce, rolkach czy hulajnodze wśród najmłodszych mieszkańców miasta. Inicjatorem akcji jest miasto Gdańsk. W 2016 roku, gdy impreza po raz pierwszy zawitała do Wrocławia, wzięło w niej udział niespełna 4000 aktywnych uczestników z 24 szkół i przedszkoli. Od tego czasu kampania znacznie przybrała  na zasięgu. W maju tego roku w akcji wzięło już udział ponad 25 tysięcy dzieci ze 114 wrocławskich przedszkoli i szkół podstawowych – o blisko połowę więcej, niż jeszcze przed rokiem.

– W majowej edycji, w zwycięskich placówkach ponad 90% uczniów i przedszkolaków dojeżdżało na rowerze czy hulajnodze. To imponujący wynik. Kampania cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród najmłodszych wrocławian, dlatego postanowiliśmy nie czekać do następnego maja i jeszcze w tym roku organizujemy we Wrocławiu jej dogrywkę. Chcemy, aby pozytywny zwyczaj jazdy rowerem trwał cały rok, stąd nowa propozycja na jesień – mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy Urzędu Miejskiego.

Nagrodą grupowe wyjście do kina

Informacja o wrześniowej odsłonie akcji trafi do wrocławskich szkół i przedszkoli. Nauczyciele i wychowawcy placówek, które przystąpią do akcji Rowerowy Maj Dogrywka, codziennie będą odnotowywać, ile osób z klasy lub grupy w danym dniu dojechało na zajęcia w aktywny sposób – na rowerze, hulajnodze, wrotkach, rolkach czy deskorolce.

Klasy i grupy przedszkolne, które wykonają najwięcej przejazdów w ciągu blisko trzech tygodni, otrzymają grupowe vouchery na projekcje filmowe w kinie Nowe Horyzonty – mówi Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności.

Konkurs Rowerowy Maj Dogrywka będzie trwać od 5 do 22 września, kiedy to przypada Europejski Dzień bez Samochodu.

Rowerowy Wrocław

Wrocław stawia na zrównoważony transport. Na terenie miasta jest już ok. 1400 kilometrów tras przyjaznych rowerzystom. Oprócz dróg rowerowych to także kontrapasy czy strefy uspokojonego ruchu. W zeszłym roku powstały 34 kilometry tras przyjaznych dla rowerzystów, a w tym roku trwa budowa kolejnych. To m.in. realizacja kolejnych etapów Promenady Krzyckiej czy drogi rowerowe przy ul. Sądowej za blisko 2,5 mln zł. Nowe drogi rowerowe powstają również przy okazji wszystkich największych inwestycji we Wrocławiu – m.in. w ramach budowy Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór, trasy tramwajowej na Popowice, Alei Wielkiej Wyspy czy realizowanego 2. etapu obwodnicy Leśnicy.

 

Foto: Pixabay