Na początku lipca, na jednej ze ścian klasztoru Sióstr Marianek przy ul. Kardynała Bolesława Kominka, kibice Śląska Wrocław stworzyli mural z Janem Pawłem II i herbem wrocławskiej drużyny. Malowidło powstało bez wymaganych pozwoleń, a do Wydziału i Architektury Zabytków nie wystąpiono z wnioskiem o wydanie zaleceń konserwatorskich. W związku z zaistniałą sytuacją zapadła decyzja o konieczności przemalowania muralu.

Po lewej stronie muralu znajduje się godło Polski i herb Śląska Wrocław, a po prawej sylwetka papieża z różańcem. W centralnej części mieści się natomiast napis:

„Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi.”
Twoją troską był zawsze Bóg, wiara i Polska.
Ojcze Święty, dziękujemy za Twój pontyfikat.
Kibice Wrocławskiego Śląska.

Mural wykonali członkowie grupy Ultravaganza, tworzącej oprawy na stadion, graffiti i murale. Jak tłumaczą kibice, malowidło znajdujące się na terenie Ostrowa Tumskiego jest odpowiedzią na niesłuszne oskarżenia kierowane w ostatnim czasie wobec Jana Pawła II.

W związku z kontrowersjami, jakie wywołało wśród mieszkańców malowidło, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia postanowiło złożyć do Urzędu Miasta wniosek z prośbą o udostępnienie informacji związanych z udzieleniem zgód na powstanie muralu. Odpowiedź na pismo, przesłana przez Departament Strategii i Rozwoju Miasta była jednoznaczna – pozwoleń nie udzielono.

Ze względu na fakt, iż mural powstał na obszarze Parku Kulturowego, musi spełniać określone wytyczne. Regulują one m. in. rozmiar malowidła, który w tym przypadku jest zdecydowanie za duży. Działania w tej sprawie podjęli pracownicy Wydziału Architektury i Zabytków UM Wrocławia, którzy skontaktowali się z siostrami Mariankami – właścicielkami ściany. Siostry chcą, by na murze klasztoru nadal istniał mural, jednak nie będzie to obecne malowidło.

Marianki mają możliwość wyboru treści malowidła, jednak jego formę ustali Urząd Miasta, a projekt zaopiniuje plastyk miejski i konserwator zabytków. Kiedy proces ten się zakończy, mural kibiców Śląska zostanie przemalowany.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu