Na terenie Wrocławia funkcjonuje bardzo wiele obiektów hotelowych, które oferują miejsca noclegowe o różnym standardzie. Podobnie było sto lat temu, choć nie każdy wie jakie hotele działały ówcześnie w mieście, ponieważ wiele z nich niestety nie przetrwało do dnia dzisiejszego.

Jednym z hoteli otwartym przed 1900 rokiem, był Hotel Germania. Obiekt znajdował się obok Dworca Głównego, przy dawnej Gartenstrasse – obecnie jest to ul. Józefa Piłsudskiego 101-103. Hotel istniał do 1945 roku, następnie na jego miejscu pojawiły się baraki, które z czasem zniknęły, a ostatecznie w 2016 roku ukończono tu budowę biurowca.

Trzeba wspomnieć o tym, że Hotel Germania zasłynął dzięki pewnemu wydarzeniu, które miało miejsce przed jego siedzibą i zostało przypadkiem sfotografowane. Chodzi o zamach na cesarza Wilhelma II, którego w listopadzie 1900 roku dokonała wrocławianka Selma Schnapka. Chora psychicznie kobieta rzuciła w powóz cesarza toporem, jednak niecelnie. Informacje o zdarzeniu pojawiły się wtedy na pierwszych stronach gazet i były zdecydowanie sensacją.

Hotel Germania
Hotel Germania
Hotel Germania
Hotel Germania
Zamach na Wilhelma II
Zamach na Wilhelma II
Hotel Germania - obecnie
Hotel Germania - obecnie

 

Kolejnym obiektem, położonym w niedalekiej odległości od Hotelu Germania, był Hotel Hauptbahnhof (Hotel Dworzec Główny), otwarty około 1877 roku. Mieścił się on przy ówczesnej Ernstrasse – obecnie jest to ul. Rejtana 11. Po 1945 roku zmienił nazwę na Hotel Dworcowy, a w późniejszych latach pełnił także funkcję Hotelu Pracowniczego PKP nr 1. Obecnie budynek dawnego hotelu nie działa jako obiekt noclegowy, a mieści się w nim siedziba miejscowa spółki PKN Orlen S.A.

Hotel Hauptbahnhof
Hotel Hauptbahnhof
Hotel Hauptbahnhof - obecnie
Hotel Hauptbahnhof - obecnie

 

Inny wrocławski hotel, którego otwarcie również nastąpiło przed 1880 rokiem, to Hotel Reichshof zlokalizowany przy ówczesnej Neue Taschen Strasse, a dzisiejszej ul. Kołłątaja 15 – róg z ul. Rejtana. Hotel był początkowo określany jako Kaiserhof i funkcjonował pod tą nazwą do 1918 roku, w dalszych latach działał już jako Hotel Reichshof. Obecnie, po przeprowadzonej modernizacji, w budynku nie jest już prowadzona działalność noclegowa, natomiast podobnie jak poprzedni obiekt, należy on do spółki PKN Orlen S.A.

Hotel Reichshof
Hotel Reichshof
Hotel Reichshof - wnętrze
Hotel Reichshof - wnętrze
Hotel Reichshof - obecnie
Hotel Reichshof - obecnie

 

Ostatni, najbardziej prestiżowy z nieistniejących już hoteli to Residenz Hotel, czyli Hotel Rezydencja. Mieścił się on przy ówczesnym Tauentzien Platz, obecnie pl. T. Kościuszki 15-17. Obiekt powstał w 1861 roku i od tego momentu, aż do 1900 roku nosił nazwę Hotel Galisch, a mianowicie Hotel Celtycki. Budynek cechował się wnętrzami w stylu pałacowym i neorenesansową fasadą, był również kilkukrotnie przebudowywany. W 1930 roku, w miejscu po Hotelu Residenz wybudowano dom towarowy Wertheim, który działa jako obecna Renoma.

Hotel Residenz
Hotel Residenz
Hotel Residenz
Hotel Residenz
Hotel Residenz
Hotel Residenz
Hotel Residenz - obecnie
Hotel Residenz - obecnie

 

Tekst: CWC
Foto: Zbiory Fotopolska/ Google Maps