Urodzona w 1891 r. we Wrocławiu przy ulicy ul. Dubois 18. Edyta Stein była wybitną filozofką. Pochodziła z żydowskiej rodziny, ale w wieku 31 lat przyjęła chrzest. W 1933 roku wstąpiła do zakonu karmelitanek, przybierając imię św. Teresy Benedykty od Krzyża. Została aresztowana przez Gestapo, a później zginęła w Auschwitz 9 sierpnia 1942 r. w komorze gazowej.
Edyta (Edith) Stein jako pierwsza – od zamierzchłych czasów apostolskich – przedstawicielka ludu Izraela została wyniesiona na ołtarze przez Kościół Katolicki. Warto też dodać, że jest pierwszą kanonizowaną wrocławianką. Tutaj urodziła się, spędziła dzieciństwo, skończyła szkoły. W 1913 roku przeniosła się do Getyngi, ale wielokrotnie wracała do Wrocławia. W swoich wspomnieniach opisuje wędrówki przez most Uniwersytecki do żeńskiego gimnazjum, spacery po Ostrowie Tumskim i parku Szczytnickim. Edyta w 1987 roku została beatyfikowana przez Jana Pawła II, a 11 lat później papież dokonał jej kanonizacji.
W latach 1923-1931 pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego i historii w liceum i seminarium nauczycielskim w Spirze, a od roku 1932 do 1933 wykładała na Akademii Pedagogicznej w Münster.
2 sierpnia 1942 r. została aresztowana przez gestapo, wywieziona do holenderskiego obozu przejściowego w Westerbork, a następnie deportowana do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu-Brzezince. Prawdopodobnie 9 lub 10 sierpnia 1942 r. Edyta Stein zginęła w komorze gazowej.
Kamienica, w której mieszkała się Patronka Europy, obecnie jest siedzibą Towarzystwa im. Edyty Stein. Jej dom można oglądać codziennie, od godziny 9 do 17 przy ulicy Nowowiejskiej 38. Często są tu organizowane wystawy czasowe.
Od 2011 roku nazwę Świętej Edyty Stein zyskał bezimienny park, znajdujący się tuż przy kościele św. Michała Archanioła, między ulicami Nowowiejską, kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Edyty Stein. 9 sierpnia obchodzi się Dzień Patronki Europy Edyty Stein.
Tekst: Grzegorz Szein Foto: Zbiory Fotopolska