Urodzona w 1891 r. we Wrocławiu przy ulicy ul. Dubois 18. Edyta Stein była wybitną filozofką. Pochodziła z żydowskiej rodziny, ale w wieku 31 lat przyjęła chrzest. W 1933 roku wstąpiła do zakonu karmelitanek, przybierając imię św. Teresy Benedykty od Krzyża. Została aresztowana przez Gestapo, a później zginęła w Auschwitz 9 sierpnia 1942 r. w komorze gazowej.

Edyta (Edith) Stein jako pierwsza – od zamierzchłych czasów apostolskich – przedstawicielka ludu Izraela została wyniesiona na ołtarze przez Kościół Katolicki. Warto też dodać, że jest pierwszą kanonizowaną wrocławianką. Tutaj urodziła się, spędziła dzieciństwo, skończyła szkoły. W 1913 roku przeniosła się do Getyngi, ale wielokrotnie wracała do Wrocławia. W swoich wspomnieniach opisuje wędrówki przez most Uniwersytecki do żeńskiego gimnazjum, spacery po Ostrowie Tumskim i parku Szczytnickim. Edyta w 1987 roku została beatyfikowana przez Jana Pawła II, a 11 lat później papież dokonał jej kanonizacji.

W latach 1923-1931 pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego i historii w liceum i seminarium nauczycielskim w Spirze, a od roku 1932 do 1933 wykładała na Akademii Pedagogicznej w Münster.

2 sierpnia 1942 r. została aresztowana przez gestapo, wywieziona do holenderskiego obozu przejściowego w Westerbork, a następnie deportowana do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu-Brzezince. Prawdopodobnie 9 lub 10 sierpnia 1942 r. Edyta Stein zginęła w komorze gazowej.

Kamienica, w której mieszkała się Patronka Europy, obecnie jest siedzibą Towarzystwa im. Edyty Stein. Jej dom można oglądać codziennie, od godziny 9 do 17 przy ulicy Nowowiejskiej 38. Często są tu organizowane wystawy czasowe.

1/2

 

Od 2011 roku nazwę Świętej Edyty Stein zyskał bezimienny park, znajdujący się tuż przy kościele św. Michała Archanioła, między ulicami Nowowiejską, kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Edyty Stein. 9 sierpnia obchodzi się Dzień Patronki Europy Edyty Stein.

Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Zbiory Fotopolska