Radni miejscy z Nowoczesnej złożyli projekt, który ma doprowadzić do powstania we wrocławskich parkach oraz urzędach specjalnych ławek do karmienia piersią i przewijania dziecka. Na akcję miałoby zostać przeznaczone pół miliona złotych.

Pomysłodawcy chcą aby w ramach programu „Wrocław karmi piersią” utworzyć specjalne miejsca, gdzie kobiety mogłyby bez skrępowania nakarmić swoje dzieci lub na przykład je przewinąć. Miałyby one w pierwszej kolejności pojawić się w przestrzeni publicznej, jak urzędy, biblioteki czy parki, a później również w prywatnych przestrzeniach (kawiarnie, restauracje).

Wartość projektu zaproponowanego przez miejskich radnych z klubu Nowoczesnej to 500 tysięcy złotych. Złożyli oni już projekt uchwały na rok 2020. Z pieniędzy, oprócz ławek, sfinansowana ma zostać szkoła karmienia piersią, a także zatrudnienie profesjonalnego doradcy laktacyjnego. Miałby on dyżurować na przykład we wrocławskich szkołach rodzenia.

Podobne ławki stanęły pół roku temu w Wodzisławiu Śląskim. Koszt każdej z nich oszacowano na 10 tysięcy złotych. Rozwiązanie, które ma zachęcać kobiety do karmienia piersią zastosowano także w Bydgoszczy, Radomiu, Białymstoku czy Warszawie.

Foto: U.M. Bydgoszcz