W marcu bieżącego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podpisało umowę na dostawę 11 przegubowych autobusów elektrycznych. Jednak to nie koniec powiększania taboru, ponieważ 19 lipca prezes MPK podpisał dokument na dwa dodatkowe pojazdy, które dostarczy firma EvoBus Polska.

– To szczęśliwa trzynastka – zeroemisyjne elektryczne autobusy. Kupiliśmy je w ramach dofinansowania pozyskanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz korzystnie zawieranych wcześniejszych umów. To nasz krok w stronę pełnego zielonego transportu, czyli zakupu autobusów wodorowych w przyszłości – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Jak informuje MPK, pierwszy kontakt na jedenaście Mercedesów e-Citaro G opiewał na kwotę niemal 45 milionów złotych. Dzięki atrakcyjnej cenie zaoferowanej przez EvoBus Polska w pierwszym przetargu wrocławski przewoźnik mógł dokupić kolejne nowoczesne wozy. Koszt dwóch nowych autobusów wraz z ładowarkami to wydatek 7,7 milionów złotych.

Nowe elektryczne autobusy mają obsługiwać między innymi pospieszną linię K. Przegubowy Mercedes e-CItaro G przewiezie nawet 41 pasażerów na miejscach siedzących oraz 75 na stojąco. Jest klimatyzowany i niskopodłogowy, co ważne szczególnie w kontekście pasażerów o szczególnych potrzebach, w tym seniorów, osób z niepełnosprawnościami czy rodziców z dziećmi w wózkach – wyjaśnia MPK Wrocław.

Elektryczne Mercedesy mają wyjechać na ulice miasta w drugiej połowie 2023 roku.

MPK podpisało umowę na dostawę 11 elektrycznych autobusów.

 

Foto: MPK Wrocław