Od piątku (9 lutego) na terenie całego kraju trwa ogólnopolski strajk rolników. Drogi blokowane są w wielu miastach Polski, także na terenie Wrocławia i jego okolic. We Wrocławiu protest trwa na Psim Polu. Na al. Jana III Sobieskiego rolnicze ciągniki blokują drogę w obu kierunkach. Z podobnymi utrudnieniami należy liczyć się także przy Rondzie Popiełuszki oraz Rondzie Łany. Blokady są też na rondzie w Kiełczówku. W najbliższy czwartek (15 lutego) protestować będą we Wrocławiu.

15 lutego – protest rolników we Wrocławiu

W najbliższy czwartek (15 lutego) rolnicy zapowiedzieli protest w centrum Wrocławia, który zorganizuje Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych.

W czwartek do Wrocławia zjadą się rolnicy nie tylko z otaczających Wrocław miejscowości, ale nie wykluczone, że z sąsiednich województw. We Wrocławiu jest bowiem przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Dlatego należy się spodziewać dużych utrudnień. Te ograniczenia w rejonie ścisłego centrum potrwają przynajmniej do godz. 17:00. W tej sprawie jestem w ścisłym kontakcie z wojewodą i komendantem policji. Nasze wszystkie służby zostały postawione w stan gotowości – mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

W czwartek – jak zapowiedzieli rolnicy – w centrum Wrocławia pojawi się 500 ciągników. Do godziny 5:00 rano kilkanaście pojazdów stanie na ul. Widok przy siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Natomiast reszta zajmie parking przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim, przy ul. Mazowieckiej oraz Poczcie Głównej. W związku z tym trzeba się liczyć z utrudnieniami także na ulicach prowadzących w rejon placu Społecznego.

Formalnie zgromadzenie rozpocznie się o godz. 10:00, kiedy to rolnicy złożą w siedzibie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej przy ul. Widok 10 swoje postulaty.

Zamknięta ul. Widok i przejazd ciągników pod Dolnośląski Urząd Wojewódzki

Od 5:00 nawet do godz. 14:00 ul. Widok zostanie zamknięta dla ruchu kołowego. 

Po złożeniu petycji protestujący w asyście policji przejdą (i przejadą ciągnikami) przed Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

Z ulicy Widok ruszymy w kierunku ul. Kazimierza Wielkiego, dalej ul. Oławską, Placem Społecznym pod Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Będziemy chcieli na ręce wojewody złożyć swoje postulaty – mówi Adrian Wawrzyniak przedstawiciel Dolnośląskiej Rady Solidarności Rolników Indywidualnych.

Nad przebiegiem zgromadzenia czuwać będą policjanci.

Policjanci będą we wszystkich miejscach wskazanych przez organizatorów protestu. Będziemy kierowali ruchem i podejmowali niezbędne działania, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom oraz uczestnikom akcji – mówi starszy aspirant Szymon Choczaj, wydział Ruchu Drogowego, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Działania zabezpieczające wspierać będą także wrocławscy strażnicy miejscy i nadzór ruchu MPK.

Strażnicy miejscy będą zabezpieczać czwartkowe zgromadzenie. Będą zarówno na trasie przemarszu, jak i w miejscach, gdzie stać będą ciągniki rolnicze. Wspólnie z policją będziemy monitorować miejsca zgromadzenia oraz przemarszu – mówi Waldemar Forysiak z wrocławskiej straży miejskiej.

Planowana liczba uczestników to około 1 000 osób. Celem zgromadzenia jest wyrażenie przez rolników sprzeciwu wobec wdrożeniu „Zielonego Ładu” oraz ograniczeniom handlu zwierzętami w Polsce, a także unormowanie handlu z Ukrainą.

Zmiany w rozkładach MPK

Od godziny ok. 9:30 do ok. 12:00 objazdami (z pominięciem ul. Widok) kursować będą tramwaje linii: 6 i 7, 18.

Także w czasie przejścia protestujących (ok. 10.00-12.00) z ul. Widok, przez ul. Oławską i pl. Społeczny do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego – czasowo wstrzymywana zostanie autobusowa komunikacja zbiorowa. 

Poza tymi wyjątkami komunikacja tramwajowa w mieście będzie kursowała bez zmian.

Trasy objazdu:

Autobusy:

Linia D – w kierunku Os. Sobieskiego od Arkad, przez Kościuszki – Kołłątaja – Skargi – Galeria Dominikańska (zmiana nie powoduje ominięcia żadnego przystanku na trasie) – wdrożenie od porannych wyjazdów do 12.30.

Tramwaje:

Operacyjne wprowadzenie objazdów z powodu zamknięcia ul. Widok w godz. 9.30-12.30 dla linii tramwajowych:

  • Linie nr 6 i 7 – w kierunku Kromera i Poświętnego: od Renomy przez Podwale – Krupnicza – K. Wielkiego – Szewska (dalej zgodnie z rozkładem. W przeciwną stronę zgodnie z rozkładem. Zmieniona trasa omija przystanki: Opera, Świdnicka (Dom Europy).
  • Linia nr 18 – w obu kierunkach od: Teatralna – pl. Teatralny – Świdnicka – Podwale – Krupnicza – K. Wielkiego dalej stałą trasą (omija przystanki Świdnicka (Dom Europy), Świdnicka, Zamkowa)

 

Foto: mat. Biuro Prasowe UMW