Neon „Ubezpiecz mieszkanie w PZU”, który świecił od wielu lat na Placu Kościuszki, zniknął z dachu budynku w czerwcu bieżącego roku. W najbliższych dniach wróci i rozbłyśnie na nowo.

Neon został stworzony przez Jerzego Werszlera w 1975 roku. Ta wersja neonu rozświetlała się stopniowo, najpierw etapami złodziej skradał się, aż do momentu gdy gdy pojawiał się czerwony napis PZU, wtedy uciekał, a następnie zapalał się się już cały, biało-niebieski napis “Ubezpiecz mieszkanie w PZU”.

 

Po remoncie, który przeprowadzono w 2008 roku, zmienił się schemat świecenia neonu. Złodziej skradał się do napisu “Ubezpiecz mieszkanie w PZU”, który pozostawał zapalony cały czas.

W czerwcu 2020 roku, neon został ponownie oddany do renowacji, a po 5 miesiącach prac wróci na swoje miejsce. Neon zostanie oficjalnie zaświecony prawdopodobnie już ten weekend, ale dokładny termin nie został jeszcze podany. Jak można przeczytać w opisie wydarzenia na Facebooku, dotyczącego „odbioru” neonu, warto śledzić podawane tam informacje na bieżąco i wziąć udział w zapaleniu złodzieja osobiście bądź poprzez transmisję online.

 

Oprócz rozświetlenia neonu, które będzie transmitowane online z drona, będzie można również posłuchać Jerzego Werszlera, który podzieli się swoim artykułem zawierającym wspomnienia „neonowego projektanta”. Obędzie się także spotkanie z koordynatorem renowacji, który opowie o tym jak wyglądał remont neonu i dlaczego nie było to proste.

Tekst: CWC

Foto: Miejsca we Wrocławiu / zbiory Fotopolska