Urząd Zamówień Publicznych zezwolił na zawarcie umowy z wykonawcą, który będzie odpowiedzialny za budowę Osi Zachodniej. Dokument zostanie podpisany w najbliższych tygodniach.

Budowa Osi Zachodniej to jedna z większych wrocławskich inwestycji. Jej głównym celem będzie odciążenie osiedla Leśnica od nadmiernego ruchu drogowego. Droga ma połączyć ul. Kosmonautów z obwodnicą (ten odcinek to tzw. aleja Stabłowicka), tak by umożliwić dojazd aż do ul. Granicznej i AOW.

Poza budową nowej drogi, wyremontowana zostanie również sama ul. Kosmonautów, która docelowo będzie miała dwa pasy do centrum i dwa w kierunku Leśnicy. Dodatkowo powstanie tam 2,2 km zielonego torowiska tramwajowego, nowe przystanki tramwajowe i autobusowe, a także pojawią się ekrany akustyczne.

W sumie miasto wybuduje 4,2 kilometra nowych dróg, 5675 m ścieżek rowerowych, 5875 m chodników, 1050 m ciągów pieszo-rowerowych, a także 143-metrowy wiadukt w ciągu alei Stabłowickiej, dzięki któremu kierowcy bezkolizyjnie przejadą nad torami kolejowymi. Ponadto na terenie inwestycji pojawi się dużo zieleni, planowane są nasadzenia drzew, krzewów czy traw ozdobnych.

Wykonawcą zadania, wybranym w przetargu, jest spółka Bickhardt Bau Polska Sp. z o.o., która po podpisaniu umowy będzie miała 24 miesiące na wykonanie prac. Budowa Osi Zachodniej będzie kosztowała 181,5 mln złotych – Gmina Wrocław przeznaczy na ten cel prawie 170,2 mln zł, a MPWiK dołoży prawie 14 mln zł. Prace będą nadzorowane przez spółkę Wrocławskie Inwestycje.

 

Wizualizacje: Facebook/Inwestycje we Wrocławiu