Ostatni gruntowny remont Dużej Sceny miał miejsce w latach 1994-1996, po pożarze, w którym została zniszczona widownia. Wreszcie po 30 latach, w kwietniu bieżącego roku, rozpocznie się długo wyczekiwana modernizacja. Koszt inwestycji to ponad 44 mln złotych, a jej zakończenie planowane jest na grudzień 2027 roku.

-Teatr Polski to jest symbol Wrocławia. Ma historię już powojenną i też burzliwą w ostatnich latach. Dlatego tym bardziej jest istotne, aby ta scena odzyskała blask nie tylko fizyczny, ale żeby stała się miejscem otwartym dla wszystkich grup teatralnych, koncertów, a do tego są potrzebne nowoczesne warunki – mówił podczas konferencji prasowej Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Inwestycja obejmie przebudowę widowni, foyer oraz wymianę instalacji zabezpieczenia przeciwpożarowego.

– Budynek, ta widownia i całe zaplecze są mocno wyeksploatowane. To będzie parę lat ciężkiej pracy, aby teatr był piękniejszy, nowszy, bardziej nowoczesny, przystosowany do lepszej akustyki, dla odbioru widzów – mówił Jacek Gawroński, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

W pierwszej kolejności metamorfozę przejdzie Duża Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego w budynku głównym przy ul. Gabrieli Zapolskiej 3. Ta inwestycja zaplanowana jest na 2024 rok.

Koszt wszystkich prac to ponad 44 mln złotych. Środki na remont pochodzą z Unii Europejskiej – 23,5 mln złotych oraz z budżetu województwa dolnośląskiego – 20,3 mln złotych.

Wizualizacje: mat. UMWD