Ogólnopolski protest rolników rozpoczął się w poniedziałek (9 lutego), a zgodnie z zapowiedziami uczestników zakończy się dopiero 19 lutego. We Wrocławiu największe utrudnienia występują w północnej części miasta, jednak to nie ostatnie słowo rolników – na poniedziałek (12 lutego) zaplanowali blokadę Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Co więcej, ze względu na wysokie stany wód na Widawie i lokalne podtopienie, zamknięta dla ruchu jest ul. Wilczycka. W związku z trudną sytuacją prezydent Wrocławia zwróci się do wojewody o wygaszenie protestu.

Poprzez protest rolnicy wyrażają swój sprzeciw wobec wdrożenia unijnego „Zielonego Ładu” i ograniczeniom handlu zwierzętami w Polsce. Domagają się również unormowania handlu z Ukrainą.

Utrudnienia we Wrocławiu

Na terenie Wrocławia utrudnienia w ruchu występują na al. Sobieskiego na wysokości KFC (droga 372). Blokowane są dwa zewnętrzne pasy po obu stronach jezdni (zarówno w kierunku Warszawy, jak i centrum Wrocławia). Ruch na tym odcinku odbywa się jednym pasem ruchu w każdym kierunku.

Trudna sytuacja drogowa pogorszyła się dodatkowo w związku z wysokim stanem wód na Widawie i zalaną ul. Wilczycką. Droga ta była jedną z alternatyw do omijania zakorkowanej alei Sobieskiego.

W związku z powyższym zwrócę się w sprawie wygaszania, a przynajmniej reorganizacji protestu zarówno do Wojewody Dolnośląskiego, jak i Komendanta Wrocławskiej Policji. Liczę, że utrudnienia potrwają krócej niż do deklarowanego przez rolników 19 lutego. Jednocześnie, odnosząc się do głosów sugerujących rozwiązanie zgromadzenia, chciałbym wyjaśnić, że nie rozwiązałoby to istniejących utrudnień, a jedynie zaostrzyłoby formę protestu, paraliżując kolejne obszary Wrocławia – poinformował prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Na poniedziałek (12 lutego) rolnicy zapowiadają blokadę Wschodniej Obwodnicy Wrocławia i sugerują mieszkańcom miejscowości położonych na wschód od Wrocławia podróż pociągiem.

Prosimy, aby uwzględnili Państwo te utrudnienia w drodze do pracy szkoły czy na uczelnie. Szczególnie w porze porannego szczytu komunikacyjnego – apeluje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Sugerowane objazdy

Od centrum: al. Sobieskiego (kierunek Długołęka) i skrzyżowanie dróg Mirków/Długołęka – zjazd z ul. Sobieskiego w ul. Kowalską (kierunek Swojczycze), Wilczyce, Kiełczów, Piecowice, Bielawa, Raków, Borowa.

Do centrum: al. Sobieskiego (kierunek Wrocław) – zjazd w miejscowości Długołęka w kierunku miejscowości Szczodre, Domaszczyn, Łącznik Długołęka, A8 – zjazd ul. Żmigrodzka (Wrocław Północ).

Trzeci objazd: rondo Kiełczówek / rondo Łany – objazd: od strony Siechnic – wyjazd Dobrzykowice, Kiełczówek, Wilczyce, Piecowice, Raków. Powrót w odwrotnym kierunku.

 

Foto: mat. Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia