W piątek (23 września) odbędzie się Globalny Strajk Klimatyczny, a ulicami miast na całym świecie przejdą młodzi ludzie, domagający się respektowania ich prawa do bezpiecznej przyszłości. Młodzież i wspierający ich dorośli wyjdą również na plac Wolności we Wrocławiu, a podczas piątkowego wydarzenia będą wzywać polityków do konkretnych działań.

Inicjatorem wydarzenia, które odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska, są członkowie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, których w działaniach wspiera organizacja Rodzice dla klimatu. Strajk rozpocznie się w piątek (23 września) o godzinie 10:00 na placu Wolności.

Z powodu zbliżającego się sezonu grzewczego, chcemy zwrócić uwagę na problem wyzysku przez spółki energetyczne. Setki osób będzie musiało tej zimy wybierać między ogrzaniem się a jedzeniem, podczas gdy wielkie korporacje bogacą się ich kosztem. Temat ubóstwa energetycznego nie jest poruszany przez media, a ich narracja skupia się na obwinianiu Unii Europejskiej za obecną sytuację. Apelujemy o wprowadzenie Sprawiedliwej Transformacji i zaprzestanie utrzymywania zależności Polski od paliw kopalnych kosztem obywateli i planety – piszą organizatorzy strajku.

Choć jest to inicjatywa młodych ludzi, do udziału w wydarzeniu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zaprasza wszystkie osoby zmartwione losem planety, bez względu na wiek. Członkowie organizacji zachęcają, by zabrać ze sobą transparenty i zaprosić znajomych, by wspólnie zaapelować o zmiany.

Podobne wydarzenia odbędą się również w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Katowicach i Łodzi.

 

Foto: Facebook/Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Wrocław