W czwartek 24 czerwca, pod siedzibą Kogeneracji, Spółki Elektrowni Wrocławskich, zlokalizowanej przy ul. Łowieckiej 24, odbył się protest aktywistów przeciwko ignorowaniu kryzysu klimatycznego i niszczycielskich skutków, jakie za sobą niesie. Forma protestu była szokująca, a na miejscu interweniowali funkcjonariusze Policji.

Protest odbył się z inicjatywy ruchu Extinction Rebellion Wrocław, którego celem jest mobilizacja i uświadamianie ludzi o nadciągającej katastrofie klimatycznej, poprzez działania na terenie miasta Wrocław i okolic. Aktywiści biorący udział w czwartkowej akcji pojawili się przy ul. Łowieckiej oblani cieczą przypominającą krew, a na ich klatkach piersiowych można było zobaczyć napisy: „Zabijacie nas. Inwestycja w węgiel to ekobójstwo. Prawda jest krwawa.”

„Jesteśmy dzisiaj na zgromadzeniu akcjonariuszy wrocławskiej spółki Kogeneracja, która zarządza naszymi elektrociepłowniami. Na spotkaniu są nasze osoby aktywistyczne, które domagają się odpowiedzi na najważniejsze pytania – czemu macie gdzieś nasze życia i katastrofę klimatyczną? Będziemy tu tak długo, póki nie odpowiecie na nasze pytania. Wśród akcjonariuszy są m.in. PGE i firmy zapewniające Otwarty Fundusz Emerytalne (w tym PZU). Demonstrujemy performatywnie pod siedzibą, gdzie ma miejsce spotkanie. Wyrażamy swój sprzeciw wobec ignorowania upałów, susz, degradacji środowiska naturalnego – skutków kryzysu klimatycznego. Nie obędzie się bez krwi” – mówili przedstawiciele Extinction Rebellion Wrocław.

Foto: Sylwia B. / Extinction Rebellion Wrocław