W związku z zakazem użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas tzw. kopciuchów, który we Wrocławiu wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku, Straż Miejska prowadzi kontrole i sprawdza, czy mieszkańcy stosują się do przepisów uchwały antysmogowej.

– Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – podkreśla Waldemar Forysiak, rzecznik Straży Miejskiej we Wrocławiu.

Wrocławscy strażnicy miejscy tylko w 2020 r. przeprowadzili blisko 5 tys. kontroli i stwierdzili ponad 200 wykroczeń, wystawiając 169 mandatów na łączną kwotę ponad 46 tys. złotych. W bieżącym, 2021 roku wykonali już 3628 kontroli i wystawili 127 mandatów na kwotę ponad 39 tys. zł.

Aktualnie na terenie miasta trwają kontrole pieców. Strażnicy miejscy, dokonujący kontroli, posiadają pisemne upoważnienia prezydenta Wrocławia. Kontrolujący mają prawo do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę a do lokali prywatnych w godzinach 6.00-22.00. Mieszkańcy nie mogą utrudniać lub odmawiać przeprowadzenia takiej kontroli, gdyż jest to przestępstwo i grozi  odpowiedzialnością karną. Podczas pomiarów strażnicy mogą m.in. pobrać próbki popiołów. Sprawdzają także kategorię pieca i na urządzeniach, które należy wymienić, zostawiają specjalne naklejki.

– Działania kontrolne planujemy, biorąc pod uwagę liczne zgłoszenia od mieszkańców, którzy mają dość bycia trutym przez nieodpowiedzialnych sąsiadów. Publikując informacje o miejscach, które możemy w danym terminie odwiedzić, chcemy aby „truciciele” mieli świadomość, że do nich dotrzemy i poniosą odpowiednie konsekwencje. Oczywiście nie oznacza to, że nie pojawimy się także w innych rejonach miasta – wyjaśnia Waldemar Forysiak.

Gdzie pojawią się strażnicy miejscy?

  • 29.11 (poniedziałek) – Muchobór Mały, Sołtysowice,
  • 30.11 (wtorek) – Muchobór Mały, Sołtysowice,
  • 01.12 (środa) – Muchobór Wielki, Brochów,
  • 02.12 (czwartek) – Muchobór Wielki, Gaj,
  • 03.12 (piątek) – Nadodrze, Klecina,
  • 04.12 (sobota) – Karłowice-Różanka,
  • 05.12 (niedziela) – Karłowice-Różanka.

Warto również przypomnieć, że miasto prowadzi akcję „Zmień piec”, w ramach której mieszkańcy mogą uzyskać dopłatę do rachunków za ogrzewanie. O dopłatę może starać się każdy mieszkaniec Wrocławia, który zlikwidował kopciucha po 1 stycznia 2018 roku, albo jego mieszkanie zostało podłączone do sieci ciepłowniczej.

 Mamy świadomość, że jedną z barier wejścia w proces wymiany kopciucha jest obawa mieszkańców, że ich rachunki za ogrzewanie wzrosną. We Wrocławiu jesteśmy przygotowani na to już od dawna. Teraz w kontekście wzrostu cen gazu i energii elektrycznej, liczymy na jeszcze większe zainteresowanie Lokalnym Programem Osłonowym, czyli dopłatami do zwiększonych rachunków za ogrzewanie. Mogą po nie sięgnąć nawet Ci mieszkańcy, których dochód netto przy czteroosobowej rodzinie sięga 10 tys. zł – przypomina Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

 Dopłatę możesz otrzymać, jeśli:
– mieszkasz we Wrocławiu,
– po 1 stycznia 2018 r. zamieniłeś piec węglowy na ogrzewanie ekologiczne (elektryczne, gazowe, miejskie, olejowe),
– zarabiasz mniej niż 2 640 zł na osobę w rodzinie (3 855 zł jeżeli mieszkasz sam),
– jesteś osobą fizyczną (firma nie otrzyma dopłaty).

Do tej pory wpłynęło już 760 wniosków, a Wrocław dopłacił w sumie blisko pół miliona złotych do rachunków za ogrzewanie mieszkańców.

 

Źródło: mat. prasowe / Foto: SM