Remont słynnego wrocławskiego Mezonetowca rozpoczął się jeszcze w 2020 roku, wtedy też odnowiono galerie od podwórka, z której wchodzi się do mieszkań. Aktualnie kończy się kolejny etap prac, w ramach którego większa część ściany frontowej modernistycznego budynku odzyskała swój dawny blask.

Mezonetowiec został wzniesiony na początku lat 60. ubiegłego stulecia, a za jego projekt odpowiedzialni byli: Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Edmund Frąckiewicz, Maria i Igor Tawryczewscy. Po II Wojnie Światowej budynek był pierwszym blokiem mieszkalnym w Polsce, w którym mieszkańcy posiadali dwupoziomowe mieszkania.

W 2017 roku, po trwających kilka lat staraniach, budynek został wpisany do rejestru zabytków. Proces ten nie był łatwy, ponieważ Mezonetowiec jest zarządzany przez dwie wspólnoty pod odrębnymi zarządami. Wpis do rejestru był jednak konieczny, by uzyskać dofinansowanie na remont i rozpocząć prace.

Pierwszy etap remontu, a mianowicie odnowienie galerii od podwórka ukończono już w 2020 roku. W ramach prac odnowiono tynki, wymieniono balustrady, drzwi do mieszkań oraz posadzki. Były to prace części budynku pod zarządem Expert Dom. Obecnie na ukończeniu są prace dotyczące części zarządzanej przez WRO-DOM. Nowe oblicze zyskuje ściana frontowa, a efekty uzyskane dzięki temu etapowi remontu będzie można podziwiać od 10 grudnia.

 

Po zakończeniu II etapu remontu Mezonetowca, w grudniu bieżącego roku, odnowione będzie 75% budynku. Do renowacji pozostanie jeszcze mniejsza część ściany frontowej. Realizację tego etapu zaplanowano na 2022 rok.

Do tej pory, miasto przeznaczyło na inwestycję prawie 6 mln złotych. Roboty prowadzi firma Sawrem, a za projekt konsultowany z miejskim konserwatorem zabytków, odpowiedzialna jest pracownia architektoniczna VROA Architekci.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu