W poniedziałek (20 grudnia) wrocławskie MPK zawarło umowę z bydgoską firmą PESA, która zwyciężyła przetarg na dostawę nowych, niskopodłogowych tramwajów. W ramach podpisanej umowy, do Wrocławia trafią 24 pojazdy, jednak istnieje możliwość rozszerzenia jej przedmiotu o kolejne 16 sztuk. Pierwszy z nich zostanie dostarczony najpóźniej za dwa lata.

Z Bydgoszczy do Wrocławia przyjadą tramwaje w całości niskopodłogowe i klimatyzowane. Każdy z nich będzie miał niespełna 29 metrów długości i szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

– Rozwój komunikacji miejskiej, a co za tym idzie, rewolucja taborowa, jest dla mnie, jako prezydenta Wrocławia, sprawą priorytetową. Dziś po raz kolejny mogę powiedzieć, że za tymi słowami idą konkretne czyny. Podpisujemy umowę na dostawę 24 nowych, niskopodłogowych tramwajów z opcją dokupienia kolejnych 16 – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia. – A przecież, jesteśmy w trakcie realizacji innego kontraktu na dostawę 46 nowoczesnych tramwajów. Łącznie jest to 86 nowoczesnych pojazdów, które zasilą wrocławską flotę za kwotę blisko 710 mln zł – dodaje.

Producent jest już znany mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska, bo w przeszłości dostarczył do miasta kilka tramwajów. Tym razem jednak zaoferował inne konstrukcje, przygotowane specjalnie z myślą o Wrocławiu.

– Bardzo się cieszę, że PESA wraca do Wrocławia ze swoimi najnowszymi tramwajami i jestem przekonany, że jak przed laty, tak i teraz, wrocławianie oraz turyści polubią nowe Twisty, gwarantujące komfortową podróż ekologicznym środkiem transportu. Zaprojektowaliśmy je specjalnie dla Wrocławia, zastosowane w tych pojazdach rozwiązania to suma naszych doświadczeń, a przypomnę, że dostarczyliśmy do tej pory do wielu polskich i europejskich miast ponad 800 tramwajów – powiedział Krzysztof Zdziarski, Prezes PESA Bydgoszcz.

 

MPK Wrocław prowadzi szeroko zakrojoną modernizację swojego taboru. Prócz aktualnego przetargu, czeka na dostawę zamówionych wcześniej 46 nowych niskopodłogowych tramwajów (pierwsze są już we Wrocławiu). Remontuje także posiadane przez siebie wagony. Obowiązującym standardem jest w nich m.in. klimatyzacja i dodatkowe udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

– Cieszymy się, że ta polska firma stanie się częścią naszej trwającej taborowej rewolucji, prowadzonej pod auspicjami Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – PESA pomoże nam zastąpić swoimi nowoczesnymi konstrukcjami nasze najstarsze, dwuwagonowe tramwaje, pochodzące jeszcze z poprzedniej epoki – dodaje.

We Wrocławiu pojawi się 46 nowych tramwajów.

 

Źródło/Foto: mat. prasowe MPK