We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie czterech najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

12 maja 2023 (piątek)
godz. 21:45 Katedra Demokracji. Czas trwania pokazu: 14:40 min

13 maja 2023 (sobota)
godz. 21:45 Dzień dobry Marilyn. Czas trwania pokazu: 12:46 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (12-13 maja)

2.) Dzień Otwarty MPK Wrocław

MPK Wrocław zaprasza na Dzień Otwarty – święto komunikacji miejskiej, otwarte dla wszystkich młodszych i starszych miłośników transportu zbiorowego. W programie wydarzenia m. in. wystawa zabytkowego taboru i pojazdów technicznych, gry i zabawy z animatorami, występy i koncerty na żywo, balon na uwięzi, wynoszący się ponad korony drzew oraz strefa relaksu z leżakami. Dla najmłodszych zaplanowano dmuchańce, karuzele, malowanie twarzy, fotobudkę, a także przejazdy kucykami i ściankę wspinaczkową.

Pojawi się również strefa gastronomiczna z foodtruckami, a także stoisko z darmową watą cukrową.

Gdzie: teren Politechniki Wrocławskiej przy ul. Długiej 63
Kiedy: sobota 13 maja, godz. 11:00-16:00

3.) Wydarzenia na placu Nowy Targ

  • Festiwal Smaków i Trunków Świata we Wrocławiu

Do Wrocławia zawitają smaki z Azji, Europy, aż po Amerykę. Będziecie mieli okazję spróbować produktów wytwarzanych metodami rzemieślniczymi, według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Najlepsze dania, przekąski i napoje będą czekać na was w jednym miejscu – piszą organizatorzy.

  • Festiwal Pierogów Świata

Pierogi są znane i lubiane w każdym zakątku Ziemi – także we Wrocławiu! Będziecie mieli okazję spróbować pierogów dużych i małych, polskich, hiszpańskich, japońskich, tybetańskich czy hinduskich. Będzie w czym wybierać! – zachęcają organizatorzy.

  • Festiwal Lodów Rzemieślniczych i Słodyczy 

Klasyczne lody gałkowe z najlepszej śmietany, wegańskie bez dodatku mleka i jaj, czy tajskie z oryginalnymi dodatkami? W bąbel waflach, w czarnych waflach, w kubeczkach… a może chińskie smażone? Nie trzeba wybierać, można zjeść je wszystkie – piszą organizatorzy.

  • Festiwal Kawy, Słodyczy i Lodów

Na odwiedzających kawoszy będą czekać setki litrów kawy z różnych zakątków świata, prezentowane przez lokalne kawiarnie jak i palarnie z Polski. Oprócz tego ciastka, ciasteczka, wypieki i lody, czyli wszystko czego potrzebuje każdy łasuch w jednym miejscu – zapowiadają organizatorzy.

Gdzie: plac Nowy Targ
Kiedy:
– piątek 12 maja, godz. 15:00-21:00
– sobota 13 maja, godz. 12:00-21:00
– niedziela 14 maja, godz. 12:00-18:00

4.) Trzeci dzień wyścigowy – WTWK Partynice

W programie znalazło się siedem gonitw, wśród nich dwie międzynarodowe gonitwy z przeszkodami. Ponadto najmłodsi tradycyjnie mogą liczyć na przejażdżki na kucykach, natomiast fani hobby horse na treningowe przejazdy po parkurze. Po raz kolejny publiczność będzie mogła również skorzystać z oprowadzania po stajni z instruktorem.

Gdzie: Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, ul. Zwycięska 2
Kiedy: niedziela 14 maja, godz. 12:00-16:00

5.) Finał WROwerowego Serwisu – Wrocław Fashion Outlet

Wśród licznych atrakcji, jakie przygotowano z tej okazji, warto wymienić specjalnie szkolenie dla najmłodszych rowerzystów, podczas którego będą oni mogli zapoznać się z zasadami bezpiecznej jazdy na jednośladzie i tym samym przygotować do pierwszych wiosennych wycieczek na dwóch kółkach. Uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Na pociechy będą też czekać zabawy na świeżym powietrzu pod okiem animatorów, a wśród nich malowanie twarzy, rowerowe tatuaże i wiele innych. Dodatkową atrakcją, przygotowaną z myślą o tych, którzy chcą sprawdzić swoją wytrzymałość, będzie tzw. Blender Bike – specjalny rower, którego koła obracając się, wprawiają w ruch blender miksujący warzywa i owoce na smaczny i zdrowy koktajl. A w specjalnie oznakowanym punkcie przy WROwerowym Serwisie na wszystkich chętnych będzie czekać możliwość oznakowania rowerów przez policję.

Z okazji finału akcji WROwerowy Serwis przed centrum staną także food trucki, które w razie potrzeby zapewnią rowerzystom dodatkową porcję energii.

Więcej informacji na temat akcji WROwerowy Serwis można przeczytać TUTAJ. 

Gdzie: parking przed centrum handlowym Wrocław Fashion Outlet – od strony wejścia głównego, ul. Graniczna 2
Kiedy: sobota 13 maja, godz. 10:00-18:00

6.) Festiwal Roślin w Czasoprzestrzeni

Jak co edycję szykujemy piękne, nowe gatunki roślin, rozszerzając nasz i tak już bogaty asortyment o te, których wcześniej nie było. No i oczywiście… oprócz tych najpopularniejszych, znajdziecie też dział roślin kolekcjonerskich, których ceny staramy się aby były bezkonkurencyjnie niskie – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3
Kiedy:
– sobota 13 maja, godz. 8:00-20:00
– niedziela 14 maja, godz. 10:00-18:00

7.) Niedziela w Parku Śniadaniowym – Park Andersa

Zapraszamy na kolejny sezon z niedzielnymi śniadaniami w Parku Andersa! To czas słonecznych poranków, towarzyskich spotkań przy pysznych śniadaniach na trawie z kieliszkiem Prosecco… Jeżeli chcecie pięknie i smacznie rozpocząć niedzielę, nie zastanawiajcie się dłużej – odwiedźcie nas już 7. maja! W najbliższą niedzielę odbędzie się pożegnalny, ostatni w tym sezonie Park Śniadaniowy – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Park Andersa
Kiedy: niedziela 14 maja, godz. 9:00-16:00

8.) Sąsiedzkie spacery: architektura – Borek

Sąsiedzkie spacery czas START! Już w połowie maja wyruszymy na pierwszą wycieczkę z kategorii: architektura. Podczas architektonicznych spacerów zatrzymamy się przy okazałych willach, wysokich blokach, kamienicach bogatych w zdobienia i funkcjonalnych budynkach użyteczności publicznej. Usłyszymy, jak zmieniała się architektura osiedli z biegiem lat oraz jak budynki wpływają na życie mieszkańców. Spacery niespieszne, zorientowane na detale i owocne w dyskusje – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: zbiórka pod pomnikiem Chopina w Parku Południowym.
Kiedy: sobota 13 maja, godz. 11:00

9.) Pchli Targ na Psim Polu

Pchli targ będzie okazją do zrobienia porządków w szafie, puszczenia w obieg rzeczy, które są w dobrym stanie, a nie są już nam potrzebne, do zrobienia zakupów po okazyjnej cenie (może natraficie na jakieś perełki), a także do sąsiedzkiej integracji – zapowiadają organizatorzy.

Gdzie: Centrum Aktywności Lokalnej ul. Kiełczowska 43, budynek 6 na terenie Lotniczych Zakładów Naukowych
Kiedy: sobota 13 maja, godz. 11:00-15:00

10.) Dzień Otwarty w Ekostraży

Poznaj psy, koty i inne zwierzaki, które czekają w naszym azylu na domy stałe lub tymczasowe. Opowiemy Ci o ich charakterze, historii, potrzebach. Jeśli będziesz zainteresowany adopcją, będziesz mógł zabrać psa na spacer zapoznawczy, pobawić się z nim, pohasać. Odwiedzisz naszą kociarnię i poznasz mruczki, którym do szczęścia brakuje ukochanego człowieka… Dowiesz się, co oznacza dom tymczasowy, zapytasz o zasady adopcji. Jesteśmy do Twojej dyspozycji! – piszą organizatorzy wydarzenia.

Gdzie: Ekostraż, ul. Miłoszycka 67
Kiedy: niedziela 14 maja, godz. 11:00-16:00

11.) Red Bull Dance Your Style Poland 2023 – kwalifikacje 

Red Bull Dance Your Style to organizowane na całym świecie wyjątkowe bitwy z tańcem ulicznym – hip-hopem, housem, lockingiem, poppingiem i innymi! Wyjątkowe, bo stawką jest nie tylko pokonanie przeciwnika, ale przede wszystkim – aplauz i szacunek oceniającej wszystkie pojedynki publiczności. To właśnie widownia decyduje, kto przechodzi i tańczy dalej.

Gdzie: Hala Świebodzki, plac Orląt Lwowskich 20B
Kiedy: sobota 13 maja, godz. 16:30-19:00

 

Foto: mat. Park Śniadaniowy