Pod koniec czerwca 2022 roku rozpoczął się montaż nowych stojaków rowerowych na terenie wrocławskich osiedli. Jak informuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, pojawiły się one w ponad 300 wskazanych przez mieszkańców lokalizacjach. Miejsca te były zgłaszane przez wrocławian za pośrednictwem internetowego formularza.

Mieszkańcy za pomocą specjalnego formularza przesyłają swoje propozycje, które po przeanalizowaniu stają się podstawą zbiorczego zamówienia, realizowanego raz w roku. Montowane obecnie urządzenia to niemal wyłącznie stojaki typu „U” w wersjach podstawowe i mini, najbardziej popularne i cenione za wygodny, uniwersalny kształt. Dodatkowe prace obejmują montaż słupków i wysp separujących, a także wykonanie zabruków pod stojakami – wyjaśnia ZDiUM.

Najczęściej zgłaszane lokalizacje to miejsca użyteczności publicznej, takie jak przychodnie, biblioteki czy urzędy, ważne punkty w sieci komunikacyjnej (przystanki), a także zielone tereny rekreacyjne czy budynki TBS.

Nowe stojaki to jedna z inwestycji, których celem jest rozwój sieci rowerowej na terenie miasta, a także zwiększenie wygody mieszkańców, którzy coraz częściej wybierają rower jako codzienny środek transportu.

Koszt montażu stojaków to ponad 1,2 mln złotych, a zadanie zostało zrealizowane ze środków Gminy Wrocław.

 

Foto: mat. ZDiUM