Niedaleko północno-wschodniej granicy Wrocławia, około 15 km od centrum, znajduje się idealne miejsce na dłuższy spacer czy piknik ze znajomymi lub rodziną. Park w Szczodrem, bo o nim mowa, to wyjątkowe miejsce nie tylko ze względu na zielone otoczenie, ale także z powodu znajdujących się w jego sąsiedztwie ruin pałacu.

W drugiej połowie XVII w. książę Chrystian Ulryk wybudował w Szczodrem renesansowy pałac, który pełnił funkcję letniej rezydencji jego żony Sybilli. W okresie świetności Pałacu Sybilli, tuż po przebudowie w latach 1851-1867, okrzyknięto go Śląskim Windsorem. Imponował wielkością i wyposażeniem, był również popularnym miejscem wycieczek. Znajdowała się tu słynna sala z siedmioma żyrandolami oraz tzw. gabinet, czyli pomieszczenie wyłożone lustrami. Budowlę otaczał park krajobrazowy o powierzchni 250 hektarów oraz system stawów połączonych kanałami.

Pałac Sybilli - lata 1850-1890
Pałac Sybilli - lata 1850-1890
Pałac Sybilli - 1913 rok
Pałac Sybilli - 1913 rok
Pałac Sybilli - 1920 rok
Pałac Sybilli - 1920 rok

 

Dobre czasy dla pałacu skończyły się niestety na przełomie lat 30. i 40. ubiegłego stulecia, a przez kolejne dekady obiekt popadał w ruinę. W 1945 roku budowla została podpalona i choć całe wnętrze spłonęło, to jednak mury ocalały. Niestety już 10 lat później, w 1955 roku rozpoczęła się rozbiórka pałacu, którą przetrwało wyłącznie wschodnie skrzydło. Na szczęście można je podziwiać do dziś.

Pałac Sybilli w trakcie pożaru
Pałac Sybilli w trakcie pożaru
Pałac Sybilli - lata 1955-1960
Pałac Sybilli - lata 1955-1960

 

Na początku XXI wieku postanowiono zrewitalizować park otaczający niegdyś Pałac Sybilli. Prace w ramach I etapu inwestycji zakończyły się w 2019 roku. W parku powstały m. in. strefy rekreacyjne, pomosty, edukacyjne ścieżki tematyczne, liczne, nowoczesne place zabaw, a także nowe, roślinne nasadzenia. Na terenie parku można również wypożyczyć kajaki i popływać. Dla spacerowiczów dostępnych jest też kilka punktów gastronomicznych.

Park w Szczodrem to idealny wybór dla tych, którzy szukają pięknego miejsca w pobliżu Wrocławia, by spędzić czas z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, począwszy od dzieci, na które czeka tu mnóstwo atrakcji, jak i dorosłych którzy mają ochotę na chwilę kontemplacji przyrody, odpoczynek czy aktywne spędzenie wolnego czasu.

 

Warto również wspomnieć, że parking znajdujący się tuż przy parku jest duży, a przede wszystkim darmowy.

 

Park w Szczodrem i ruiny Pałacu Sybilli

Adres: ul. Spacerowa, 55-095 Szczodre

Mapa: LINK

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu / Zbiory Fotopolska