We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie pięciu najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Organy Englera – bezpłatny koncert

W najbliższy piątek (20 stycznia) o godz. 19.00 wystąpi Jakub Moneta – urodzony w Świdnicy organista.

Jakub Moneta urodził się 31 grudnia 2004 roku w Świdnicy. W 2017 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Ludomira Różyckiego, w klasie fortepianu Mieczysławy Jarosławskiej. Umiejętność gry na organach rozwijał w latach 2015-2020 pod kierunkiem Macieja Batora. Aktualnie jest uczniem wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego, gdzie uczył się w klasie organów Tomasza Głuchowskiego, a obecnie w klasie Piotra Rojka.

Występował w ramach świdnickiego Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, jeleniogórskiego Festiwalu Silesia Sonans, Schlag Organ Festival, Letnich Koncertów Organowych w Gryfowie Śląskim, czy II Festiwalu Muzycznego „Organy Wielkopolski”. Wykonał ponad 80 recitali i koncertów kameralnych (m.in. we Wrocławiu, Świdnicy, Miejskiej Górce, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy). Jest także czynnym organistą liturgicznym i akompaniatorem.

Gdzie: Bazylika św. Elżbiety
Kiedy: piątek 20 stycznia, godz. 19:00

2.) Planszówki Szczepińskie

Rada Osiedla Szczepin zaprasza dorosłych mieszkańców na spotkania planszówkowe w Klubie Osiedlowym. „Planszówki Szczepińskie” będą odbywać się w każdy pierwszy i trzeci piątek miesiąca o godz. 19.00. Godzina zakończenia wydarzenia będzie uzależniona od ostatnich graczy. Rada Osiedla ma w swoich zasobach gry, ale warto przynieść ze sobą ulubione planszówki.

Gdzie: Klub Osiedlowy, ul. Zachodnia 1
Kiedy: piątek 20 stycznia, godz. 19:00

3.) NIEDZIELA Z WRO – Warsztaty rodzinne Skrawki, resztki i ścineczki

Tym razem rodzinne niedzielne warsztaty poprowadzi Julia Czerwińska. Wspólnie z nią, wykorzystując skrawki tkanin, ubrań i różnych innych materiałów, odkryjemy, jakie możliwości twórcze daje nam ich łączenie, zaplatanie, zszywanie i wiązanie. Sprawdzimy, czy wielorakie sploty pomogą nam w przedstawieniu pewnych emocji i własnej wrażliwości – zachęcają organizatorzy.

Mile widziane są w szczególności dzieci wraz z rodzicami i przyjaciółmi. Wszystkie materiały będą zapewnione na miejscu.

Gdzie: Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7
Kiedy: niedziela 22 stycznia, godz. 12.00

4.) Dzień otwarty w EKOSTRAŻY – nowy rok, nowy dom!

Na nowy dom czekają psy, koty, gryzonie i króliki.

Poznaj psy, koty i inne zwierzaki, które czekają w naszym azylu na domy stałe lub tymczasowe. Opowiemy Ci o ich charakterze, historii, potrzebach. Jeśli będziesz zainteresowany adopcją, będziesz mógł zabrać psa na spacer zapoznawczy, pobawić się z nim, pohasać. Odwiedzisz naszą kociarnię i poznasz mruczki, którym do szczęścia brakuje ukochanego człowieka… Dowiesz się, co oznacza dom tymczasowy, zapytasz o zasady adopcji. Jesteśmy do Twojej dyspozycji! – zachęcają wolontariusze EKOSTRAŻY.

Gdzie: EKOSTRAŻ, ul. Miłoszycka 67
Kiedy: niedziela 22 stycznia, godz. 11:00-15:30

5.) Międzynarodowa wystawa: „Plakat przeciw wojnie”

Głównym celem projektu jest nadanie rozgłosu – za pośrednictwem plakatu – wydarzeniom w Ukrainie, uświadomienie zagrożenia, jakie Rosja stanowi dla świata, a także wyrażenie niezłomnej postawy artystów z całego świata, którzy potępiają wojnę.

Na obszernej wystawie, złożonej ze 100 plakatów prezentowane będą prace autorów z Ukrainy, Polski, Słowacji, Litwy, Niemiec, Armenii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji i Japonii. Wśród  twórców są znani artyści i projektanci, a także bardzo młodzi artyści, których prace odznaczają się wysokim poziomem i profesjonalizmem. W swoich plakatach autorzy poruszają nie tylko problem wojny, ale także bolesne kwestie społeczne i wątki patriotyczne, odzwierciedlają skomplikowane interakcje człowieka ze światem.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek (19 stycznia) o godzinie 17:00.

Gdzie: Galeria Neon ASP Wrocław, ul. Traugutta 19/21
Kiedy: 19-28 stycznia

6.) „Kolędujmy się” – koncert kolęd chóru Cantiamo Tutto

Czas kolędowania się jeszcze nie skończył. Wciąż towarzyszy nam świąteczny nastrój. Już 22.01 o godz. 18.00 wystąpimy z kolędowym repertuarem w Parafii Greckokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego we Wrocławiu! – informują organizatorzy.

Cantiamo Tutto, jak wskazuje nazwa, to chór o wszechstronnym repertuarze, “śpiewający wszystko”. Utwory rozrywkowe, folkowe, patriotyczne, klasyczna muzyka sakralna to stałe elementy występów zespołu. Chórzyści i chórzystki doskonalą swój warsztat podczas regularnych prób oraz zajęć (także wyjazdowych) z emisji głosu i śpiewu, prowadzonych przez znanych pedagogów muzycznych. Determinacja i zaangażowanie członków chóru owocują nie tylko wspaniałym brzmieniem zespołu. To także kuźnia charakterów, okazja na zintegrowanie lokalnej społeczności.

Gdzie: Parafia Greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego we Wrocławiu, plac Nankiera 15
Kiedy: niedziela 22 stycznia, godz. 18:00 (bezpośrednio po Mszy Św.)

 

Foto: Pixabay