We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie trzynastu najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Jarmark produktów włoskich

Na placu przy ul. Szewskiej  przy kościele św. Marii Magdaleny, zagości jarmark produktów włoskich. Swoje produkty zaprezentują wystawcy z różnych regionów Italii. Na jarmarku można degustować oraz kupić włoskie, regionalne produkty spożywcze, m.in. salami, szynkę Culatello, makarony, Mortadelle, ciasteczka cannoli siciliani, pasty migdałowe, sery parmeggiano reggiano, pecorino, sery z dodatkiem pieprzu czy pistacji, oliwki, suszone pomidory, oliwę czy chleb tradycyjny.

Gdzie: plac przy kościele Marii Magdaleny (róg ul. Szewskiej i Wita Stwosza)
Kiedy: 31 marca – 10 kwietnia

2.) Wrocław i Bazar Komandor nie marnują – piknik

Już w piątek (31 marca) zapraszamy na kolejne wydarzenie – tym razem spod znaku niemarnowania. Spotykamy się na Bazarze Komandor, gdzie będzie czekał na Was piknik ekologiczny! Otwarta zostanie nowa lodówka społeczna (jadłodzielnia), gdzie każdy z odwiedzających bazar może zostawić nadwyżkę jedzenia zdatnego do spożycia i odebrać produkty, które zostawił ktoś inny. Znajdzie się też półka na niepotrzebne książki oraz donice na posadzenie przypraw. W trakcie wydarzenia będziemy także zbierali nakrętki i baterie, które później zostaną przekazane do hospicjum – informują organizatorzy.

Podczas wydarzenia na specjalnie utworzonej EKO STREFIE czekać będzie wiele atrakcji:
–  świąteczny stół obfitości, czyli degustacja lokalnych produktów,
– „Wykorzystaj resztki po obiedzie!” – Pokaz gotowania wraz z degustacją,
– warsztaty wielkanocne – stwórz własne dekoracje świąteczne,
– pogadanki o niemarnowaniu żywności i wody,
– animacje dla dzieci z Rekinem i Ośmiornicą przygotowane przez MPWiK.

Gdzie: Bazar Komandor (ul. Radosna/Komandorska)
Kiedy: piątek (31 marca), godz. 12:00-14:00

3.) Kiermasz Wielkanocny na Psim Polu

Kiermasz wiosenny w przestrzeniach CBK Fama to kontynuacja jarmarków odbywających się od lat na rynku Psiego Pola. Wydarzenie z tradycją, ale w nowej odsłonie – pierwszy raz impreza będzie 2-dniowa. Na stoiskach rozstawionych w sali widowiskowej będzie można nabyć pyszne domowe ciasta, własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne, stroiki, ceramikę czy wyroby z makramy.

Imprezie będą towarzyszyły występy artystyczne m.in. dzieci i młodzieży z okolicznych placówek, warsztaty, animacje dla najmłodszych oraz zabawa z nagrodami.

Gdzie: FAMA Centrum Biblioteczno-Kulturalne, ul. Bolesława Krzywoustego 286
Kiedy:
– piątek (31 marca), godz. 12:00-18:00
– sobota (1 kwietnia), godz. 10:00-14:00

4.) Maślicki Jarmark Wielkanocny

Podczas jarmaku będzie można zakupić przygotowane przez rękodzielniczki i rękodzielników dobra różnego rodzaju, m.in.:

  • ozdoby świąteczne,
  • makramy,
  • ręcznie robione maskotki i zabawki,
  • świece,
  • mydełka i kule do kąpieli,
  • biżuterię,
  • poduszki węchowe dla psów,
  • torby i nerki,
  • różnego rodzaju słodkości i wiele więcej!

Gdzie: Centrum Aktywności Lokalnej (CAL na Maślicach), ul. Suwalska 11
Kiedy: niedziela (2 kwietnia), godz. 11:00-16:00

5.) Jemy na Stadionie – zlot foodtrucków na Tarczyński Arenie

Pyszne jedzenie będzie serwowane od rana do wieczora przez restauracje na kołach! Nasi wystawcy to istni pasjonaci kulinarni, którzy swoją miłością do kuchni kupują serca mieszkańców całej Polski – piszą organizatorzy.

Gdzie: Tarczyński Arena, Aleja Śląska 1
Kiedy:
piątek (31 marca), godz. 15:00-21:00
– sobota (1 kwietnia), godz. 12:00-21:00
– niedziela (2 kwietnia), godz. 12:00-20:00

6.) Cydr i miód nad Odrą

W najbliższy weekend profesjonaliści w swoim fachu zaserwują cydr i miód dla Wrocławian i nie tylko. „Cydr i miód nad Odrą” to targi, panele, szkolenia, spotkanie miodosytników i cydrowników domowych, a to wszystko przeplatane pysznymi przekąskami różnego rodzaju. Nie zabraknie miejsc do siedzenia i towarzystwa do pogadania przy smacznych napojach.

Gdzie: Concordia Design, Wyspa Słodowa
Kiedy:
– sobota (1 kwietnia), godz. 12:00-23:00
– niedziela (2 kwietnia), godz. 12:00-19:00

7.) DZIEŃ OTWARTY W EKOSTRAŻY – zakochaj się, adoptuj 

Myślisz o adopcji? Oferujesz dom tymczasowy? A może chciałbyś zostać wolontariuszem i nie wiesz, jak się za to zabrać? Lub po prostu chcesz porozmawiać z nami, wolontariuszami, wesprzeć EKOSTRAŻ darami lub finansowo, nabyć nasze gadżety? Przyjdź w niedzielę na Miłoszycką! Poznaj psy, koty i inne zwierzaki, które czekają w naszym azylu na domy stałe lub tymczasowe. Opowiemy Ci o ich charakterze, historii, potrzebach. Jeśli będziesz zainteresowany adopcją, będziesz mógł zabrać psa na spacer zapoznawczy, pobawić się z nim, pohasać. Odwiedzisz naszą kociarnię i poznasz mruczki, którym do szczęścia brakuje ukochanego człowieka… Dowiesz się, co oznacza dom tymczasowy, zapytasz o zasady adopcji. Jesteśmy do Twojej dyspozycji – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: EKOSTRAŻ, ul. Miłoszycka 67
Kiedy: niedziela (2 kwietnia), godz. 11:00-16:00

8.) Świąteczny Mini Kiermasz Wielkanocny w CK Agora

Już w najbliższą niedzielę otwieramy nasz Świąteczny Mini Kiermasz Wielkanocny! Rękodzieło artystyczne, ceramiczne i szklane elementy sztuki użytkowej w wiosennym anturażu, wykonane przez uczestników pracowni CK Agora. Unikatowe elementy dekoracyjne, które dopełnią aranżacje świątecznych stołów – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Centrum Kultury Agora, ul. Serbska 5a
Kiedy:
– niedziela (2 kwietnia), godz. 11:00-15:00
– poniedziałek-wtorek (3-4 kwietnia), godz. 11:00-19:00

9.) Dolnośląski Targ Rolny – Wielkanocne Zakupy

Wielkanoc za kilka dni. Najlepsze jajka, wędliny, sery, warzywa, ciasta, przetwory, pomysły na upominki… to wszystko znajdziecie w sobotę na naszym Targu! – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Hala sprzedażowa na terenie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, ul. Zwycięska 8
Kiedy: sobota (1 kwietnia), godz. 9:00-13:00

10.) SWAP na Szczepinie

Serce Szczepina i Sharehouse zapraszają na cykl swapów – czyli sąsiedzkich wymian! Nie kupuj – wymień się! Takie hasło nam towarzyszy, bo jak wiemy – Szczepin nie marnuje. Raz w miesiącu (w pierwszą niedzielę miesiąca), będziecie mogli za darmo, z korzyścią dla swojego portfela i dla środowiska, wymieniać się rzeczami z danej kategorii – piszą organizatorzy.

W najbliższą niedzielę (2 kwietnia) wymiana obejmie ubrania dla dzieci (wiosna/lato), gry i książeczki.

Gdzie: Klub Osiedlowy, ul. Zachodnia 1
Kiedy: niedziela (2 kwietnia), godz. 18:00-19:00

11.) Podróż do wnętrza Ziemi – wystawa BWA

Zapraszamy w „Podróż do wnętrza Ziemi”. Na wystawie zaprezentujemy ponad 30 prac artystów i artystek z Polski i Ukrainy, które odwołują się do motywów eksplorowania i zdobywania świata, relacji z podziemiami i geologicznych przekształceń planety. Ekspozycja w historycznych salach galerii BWA Wrocław Główny na I piętrze Dworca Głównego odniesie się także do lokalizacji i historii tego miejsca, poprzez połączenie dwóch kluczowych wątków: podróży i węgla kamiennego. Wystawa analizuje dominujący przez stulecia antropocentryzm, wedle którego człowiek był najważniejszym bytem we wszechświecie – piszą organizatorzy.

Gdzie: BWA Wrocław Główny, ul. Piłsudskiego 105
Kiedy: 10.03-11.06.2023

12.) Wystawa fotograficzna „Niebo i ogród”

Indywidualna wystawa fotografii Marty Bogdańskiej jest efektem jej ośmioletniego pobytu w Libanie oraz nowym spojrzeniem na powstałe w tym czasie zdjęcia. Artystka po raz pierwszy prezentuje swoje fotografie z tego okresu w formie wystawy, która odbywać się będzie w wiele lat po wyjeździe, dzięki czemu jest ona formą powrotu do przeszłości i pracy z własną pamięcią, z własnym archiwum. Jest to też podróż do świata, którego już nie ma, ponieważ Liban od tego czasu pogrążył się w głębokim politycznym i ekonomicznym kryzysie. Fotografie Bogdańskiej są osobiste, nostalgiczne, momentami absurdalne. Pojawiające się na nich obiekty, przedmioty czy pejzaże tworzą wizualny pamiętnik. Spojrzenie turystki przenika się w nim ze spojrzeniem osoby dobrze znającej to miejsce, ale nadal obcej – piszą organizatorzy.

Gdzie: Miejsce przy Miejscu 14, pl. Strzelecki 14
Kiedy: 2.03-20.04.2023

13.) Wiosenny kiermasz dla zwierzaków ze schroniska

Wiosenny kiermasz charytatywny tuż tuż! Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji. Ponownie będzie można wybrać piękne rzeczy dla siebie, a w zamian pozostawić finansową cegiełkę na rzecz schroniska. Na miejscu pracownicy, wolontariusze oraz behawiorysta z miłą chęcią opowiedzą o swoich podopiecznych i procedurze adopcyjnej. Ponad 300 zwierzaków potrzebuje teraz Waszego wsparcia – piszą organizatorzy.

Gdzie: TOZ Schronisko we Wrocławiu, ul. Ślazowa 2
Kiedy: niedziela (2 kwietnia), godz. 11:00-15:00

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu