Spośród wszystkich polskich miast, tylko Wrocław może pochwalić się tak wyjątkowym osiedlem jak Sępolno. Wrocławskie osiedle swoim kształtem symbolizuje orła. Niektórzy uważają, że orzeł ten nawiązuje do orła niemieckiego, inni, że do symbolu polskich Piastów.

Ale prawda leży pośrodku – orzeł symbolizuje Dolny Śląsk, w związku z czym, takiego orła możemy również znaleźć w godle województwa Dolnośląskiego.

Obecnie Sępolno znajduje się we wschodniej części Wrocławia, w obszarze tzw. Wielkiej Wyspy, która z każdej strony jest otoczona Odrą. Osiedle graniczy z Dąbiem, Szczytnikami, Biskupinem oraz Bartoszowicami. Warto też dodać, że teren, na którym znajduje się Sępolno, w 25 % jest zagospodarowany parkami.

 

Patrząc na Sępolno z lotu ptaka, budynki, ulice i ogrody nawiązują do ogromnego orła. W przedwojennych czasach wrocławski magistrat planował, żeby powstająca nowa część Wrocławia miało charakter “miasta-ogrodu”. Obecny kształt osiedla został zaprojektowany przez architektów Hermann Wahlich, Albert Kempter oraz Paul Heim.

Budowa tego wczesnomodernistycznego osiedla trwała 16 lat. Pierwsze mieszkania zaczęto wznosić w 1919 roku, a ostatnie budynki powstały w 1935 roku. Na całe szczęście podczas oblężenia Festung Breslau, osiedle nie doznało mocnych zniszczeń, w związku z czym na Sępolnie można odczuć prawdziwy przedwojenny klimat Wrocławia.

Zdjęcie lotnicze Sępolna z 1930 roku

Warto też wspomnieć, że obecna nazwa osiedla Sępolno oznaczała pierwotnie miejsce leżące na granicy pól. Wynika to z obecności przyrostka są, które występuje też w takich rzeczownikach jak sąpierz, sąsiad, sąsiek i wyraża stosunek bliskości oraz sąsiedztwa.

Zobacz także: Sępolno na dawnych fotografiach.

Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Fotopolska / G. Kilian