Pod koniec 2019 roku w ramach projektu Grow Green rozpoczęto prace mające na celu zazielenienie ulicy Daszyńskiego. W ramach inwestycji powstały m. in. parklety wypełnione zielenią. Jak okazało się z biegiem czasu, konstrukcje mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla pieszych i kierowców.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej: „Grow Green jest projektem z programu Horyzont 2020, czyli największego w historii programu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Celem projektu jest przystosowanie miasta do zmian klimatu między innymi poprzez stworzenie katalogu demonstracyjnych rozwiązań zapewniających schronienie przed upałem, lokalne obniżenie temperatury, poprawę jakości powietrza i umożliwiających wykorzystanie wód opadowych. Te przykładowe rozwiązania to właśnie parki kieszonkowe, zielone ściany i ulice.”

Jedną z inwestycji realizowanych w ramach Grow Green jest „Zielona ulica Daszyńskiego”, wzbudzająca mieszane uczucia wśród mieszkańców miasta. W ramach prac wykonano m. in. nowe nasadzenia traw, bylin i drzew. Rośliny posadzono w zielonych modułach w połowie szerokości chodnika oraz pięciu dużych i siedmiu małych parkletach, które powstały na ulicy.

Drewniane parklety, czyli miejsca z siedziskami i zielenią przeznaczone do odpoczynku, od początku wzbudzały kontrowersje. Choć w pierwszej połowie 2020 roku przeprowadzono prace, dzięki którym konstrukcje miały stać się bardziej przyjazne mieszkańcom, policjanci nadal dostrzegają w nich niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj na skrzyżowaniu Daszyńskiego/Żeromskiego zakończyły się poprawki parkletów w ramach projektu Grow Green. Skorygowaliśmy ich kształt, zamocowaliśmy rampy, dzięki którym osoby z niepełnosprawnością, czy rodzice z wózkami będą mogły wygodnie przejechać. Zamontowaliśmy odbojniki i światła odblaskowe, a także uzupełniliśmy nasadzenia – informował pod koniec czerwca 2020 r. prezydent Wrocławia.

Zmiany te jednak nie są wystarczające, by zapewnić bezpieczeństwo pieszym i kierowcom, dlatego podczas Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która odbyła się 31 sierpnia 2022 roku, wrocławscy policjanci zawnioskowali o przycięcie zieleni na parkletach, a także, po raz kolejny, o całkowite usunięcie donic z jezdni. Jak wiadomo z Protokołu nr 31/2022 z Posiedzenia zdalnego Komisji, wniosek ten ma zostać przeanalizowany przez Wydział Inżynierii Miejskiej.

 

Foto: Facebook/Zielony Wrocław