Czym wyróżnia się wrocławskie osiedle Szczepin? Może tym, że ulice tego osiedla kiedyś były zabudowane ogromną ilością pięknych kamienic? A może tym, że ta część Wrocławia została zniszczona w 85 % podczas II Wojny Światowej? My zaś uważamy, że to osiedle wyróżnia się pochodzeniem swojej nazwy, historię o niej powinien usłyszeć każdy mieszkaniec Szczepina.

Pierwsze wzmianki o wrocławskim Szczepinie można odnaleźć w dokumentach historycznych z 1175 roku, w których Stapin oznaczał zwykłą rybacką wieś. W 1203 roku, za panowania Henryka I Brodatego osada nosiła nazwę Stepin. Od 1257 z nadania Henryka III Białego, osada zaczęła należeć do klasztoru św. Klary i zmieniono jej nazwę na Scepin. Już w 1669 roku na wszystkich mapach Dolnego Śląska miejscowość nazywała się Tscheppin albo Tschepine, czyli spolszczone Szczepin.

Obecnie, są dwie teorii pochodzenia nazwy osiedla Szczepin. Według oficjalnej wersji, nazwa wywodzi się z pierwszej wzmianki osiedla – Stapin/Stepin, co nawiązuje do takich słów stopa lub stąpać. Etymologia tej nazwy argumentowana jest przez niemieckiego językoznawcę Paula Heffnera. Druga teoria, nosi charakter bardziej legendarny. Według niej, nazwa osiedla nawiązuje do nazwy osobowej Szczep, który był jednym z pierwszych dzierżawców wsi.

Warto zaznaczyć, że teoria Paula Haffnera wydaje się bardziej prawdziwa, aczkolwiek, każdy mieszkaniec Szczepina wie, że jego dzielnica ma legendarne pochodzenie.

Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Fotopolska