Od piątku (22 września) mieszkańcy Wrocławia mogą oddawać głosy na projekty, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku do wyboru jest 113 projektów, a zagłosować można na dwa z nich – jeden osiedlowy i jeden ponadosiedlowy.

Swoje głosy w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego mogą oddawać wszyscy mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska. Wiek i obywatelstwo nie są brane pod uwagę, zatem głosować mogą także mieszkający we Wrocławiu obcokrajowcy oraz osoby niepełnoletnie.

Jak zagłosować?

Głosowanie odbywa się zarówno internetowo, jak i w formie tradycyjnej. Aby zagłosować elektronicznie, należy zaznaczyć wybrane projekty, uzupełnić wymagane dane i podać numer telefonu komórkowego. Na podany numer zostanie wysłany SMS z kodem potwierdzającym głos, który należy wprowadzić w aplikacji – wtedy głos zostanie zapisany w systemie. Lista projektów jest dostępna na stronie internetowej: https://www.wroclaw.pl/wbo/projekty-2023 

Link do głosowania online: https://www.wroclaw.pl/wbo/glosowanie-wbo-2023

Głosy w formie tradycyjnej, czyli na papierze, można oddawać w punktach do głosowania. Karty do głosowania są numerowane i wydawane pojedynczo mieszkańcom w następujących punktach:

  • Gabrieli Zapolskiej 4;
  • Nowy Targ 1-8;
  • Marcina Kromera 44;
  • Legnickiej 58 (CH Magnolia).

Głosowanie potrwa do 9 października.

Budżet WBO 2023

W tegorocznej edycji WBO do wydania jest 31 milionów złotych: 21 milionów złotych zostanie przeznaczone na realizację projektów ponadosiedlowych, natomiast 10 milionów złotych na projekty osiedlowe. Do wyboru są projekty zgłoszone w różnych kategoriach, takich jak:

  • rewitalizacja,
  • zieleń/rekreacja,
  • sport,
  • place zabaw,
  • drogowe,
  • piesze/rowerowe,
  • podwórka,
  • inne.

Przykładowe projekty

Wśród pomysłów ocenionych pozytywnie i jednocześnie zakwalifikowanych do głosowania, można znaleźć m. in. takie projekty jak:

  • Bezpieczne osiedla: Nadodrze, Oporów, Kuźniki, Żerniki, Jerzmanowo i jego okolice – nowe punkty monitoringu miejskiego (projekt ponadosiedlowy nr 189)

    Projekt zakłada utworzenie około 20 nowych punktów monitoringu miejskiego na takich osiedlach jak Nadodrze, Oporów, Kuźniki, Żerniki, Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec (4 na każdym osiedlu). Kamery pojawią się w szczególności w miejscach, w których często dochodzi do przestępstw (np. kradzieży z włamaniem) albo wykroczeń (np. zaśmiecania miejsc publicznych).

  • Zielony Rynek we Wrocławiu (projekt ponadosiedlowy nr 51)

    Projekt nasadzeń drzew na Rynku we Wrocławiu, tak aby służyły mieszkańcom i turystom. W upalne dni będą dawały ukojenie rzucanym przez nie cieniem, w deszczowe dni będą chroniły jak parasol. Dodatkowo takie założenie pomoże rozszczelnić nawierzchnię oraz odprowadzać nadmiar wody opadowej podczas ulew. Drzewa będą zasadzone przy ławkach oraz w miejscu, gdzie historycznie ta zieleń już się znajdowała. Każde z drzew będzie nazwane na cześć słynnego Wrocławianina, który zasłużył się dla miasta. Wyłonienie postaci mogłoby się odbyć za pomocą głosowania mieszkańców.

  • Wrocław Czyta. Książkomaty (projekt ponadosiedlowy nr 78)

    Książkomaty to urządzenia wyglądające jak paczkomaty, które pozwolą na wypożyczenie i zwrot książek przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Książkomat to wygoda i bezpieczeństwo, można z niego skorzystać w drodze na uczelnię, wracając z pracy czy idąc na spacer z psem. Książkomaty to odpowiedź na zmieniające się preferencje użytkowników, którzy chętnie korzystają z urządzeń samoobsługowych. Wystarczy zamówić książkę online, podejść i odebrać w książkomacie. Sieć 12 książkomatów będzie uzupełnieniem oferty MBP im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu dla mieszkańców całego miasta, pozwoli na dostęp do literatury na rozbudowujących się osiedlach, na których nie ma jeszcze infrastruktury.

  • Park Racławicki nad Ślęzą (projekt osiedlowy nr 33)

    Miejsce nad Ślęzą, wzdłuż wałów, pomiędzy Mostem Racławickim a Jazem Oporowskim to ok. 7 ha teren zieleni naturalnej, będący przedłużeniem Parku Mamuta. Ze względu na klasyfikację rolną oraz koszty przekwalifikowania, pozostaje niezagospodarowany i nieuczęszczany. W ramach projektu zostałby przywrócony do życia, w zgodzie z naturą. W planach są nasadzenia drzew i krzewów, budowa budek lęgowych, domków dla owadów zapylających oraz motaż tabliczek.

  • SKWER KARAIMÓW – rewitalizacja skweru wraz z przyległym ciągiem spacerowym, jako ważnej publicznej części osiedla Sępolno (projekt osiedlowy nr 186)

    SKWER KARAIMÓW to ważny punkt publicznej części osiedla Sępolno. To zielony skwer publiczny służący mieszkańcom w każdym wieku. Projekt WBO dotyczy wymiany zniszczonych nawierzchni, wykonaniu nowych ławek, śmietników, małej architektury. Wykonanie nowej nawierzchni przyległej alei spacerowej, wymianie krawężników oraz wykonanie osłony na stojące tam kubły na śmieci. W ramach projektu uzupełnione zostaną nasadzenia zieleni oraz wykonana zostanie pielęgnacja istniejącego drzewostanu. Niezbędne jest też rozbiórka zniszczonego murka i wykonanie nowego murka w formie siedziska/ławki.

 

Foto: mat. prasowe/Miejsca we Wrocławiu