O modernizację ul. Żeromskiego wnioskowano już kilkukrotnie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Zeszłoroczny projekt zakwalifikował się do grupy projektów finansowanych przez miasto, dzięki czemu ulica już niebawem się zazieleni.

Ulica Żeromskiego, wzdłuż której znajduje się wiele zabytkowych budynków, jest jedną z ważniejszych ulic na wrocławskim Ołbinie. Ciągnie się od ul. Jedności Narodowej na północy do ul. Prusa na południu, przecinając Daszyńskiego, Nowowiejską, Kluczborską i Oleśnicką.

W związku z silnym zurbanizowaniem ulicy oraz przeważającym w jej okolicy betonem, postanowiono postawić na zieleń, by poprawić estetykę i mikroklimat tego miejsca. W planach jest także uporządkowanie sposobu parkowania oraz remont nawierzchni chodników.

Latem 2020 roku, przeprowadzono konsultacje, w ramach których mieszkańcy określili swoje potrzeby i przedstawili pomysły na zmodernizowanie ul. Żeromskiego. Na podstawie zebranych informacji, wykonawca opracował trzy warianty koncepcji programowo-przestrzennej.

We wszystkich trzech wariantach uwzględniono m. in. powstanie ogrodów deszczowych, posadzenie pnączy ozdobnych na podporach, na elewacjach wybranych budynków. Ponadto, by zwiększyć bezpieczeństwo, w miejscach sugerowanego przekraczania jezdni zostaną wprowadzone słupki, blokujące wjazd na chodniki, a narożniki chodników i zieleńce będą zabezpieczone przed parkowaniem. W zależności od decyzji mieszkańców zostaną również zainstalowane stojaki rowerowe i siedziska wzdłuż chodników.

Wizualizacje poszczególnych wersji zagospodarowania ulicy prezentują się następująco:

WARIANT 1

WARIANT 2

WARIANT 3

Jesteśmy ciekawi, który z wariantów przypadł Wam najbardziej do gustu, koniecznie dajcie znać w komentarzu.

 

Wizualizacje: Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocław