Rozpoczęła się budowa nowego przedszkola przy ul. Rajskiej we Wrocławiu. Placówka dla 200 maluchów ma zostać otwarta w 2023 roku. Obok niej powstać ma także żłobek dla 80 dzieci.

W nowym kompleksie edukacyjnym, który powstaje na terenie o powierzchni  ponad 5 tys. mkw., mieścić się będzie przedszkole dla 200 dzieci. Poza przestronnymi i kolorowym salami dla najmłodszych, łazienkami czy kuchnią, znajdzie się w nim także wielofunkcyjna sala, w której organizowane będą m.in.: zajęcia ruchowe dla dzieci, szkolenia, występy i akademie. Wybudowanych zostanie też kilka mniejszych pomieszczeń tj.: wózkownia czy pokoje do zajęć indywidualnych. Cały obiekt przystosowany będzie dla osób z niepełnosprawnościami.

To będzie bardzo nowoczesna i funkcjonalna placówka z zielenią dookoła – mówi Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych. – Wygospodarowane zostanie także specjalne miejsce, gdzie dzieci wraz z nauczycielami będą mogły sadzić warzywa, kwiaty czy krzewy owocowe – dodaje.

Jednocześnie, przy przedszkolu przy ul. Rajskiej powstanie także żłobek. Obie placówki będą miały parking, osobne wejścia oraz oddzielne i w pełni wyposażone place zabaw. Otwarcie planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

Współpraca z prywatnym inwestorem

Przedszkole na wrocławskich Złotnikach wybuduje prywatny inwestor. Będzie ona placówką publiczną, funkcjonującą na takich samych zasadach, jak inne tego typu placówki prowadzone przez miasto Wrocław. We Wrocławiu, w podobnym modelu, działają już m.in. przedszkola przy ulicach: Cynamonowej, Radkowskiej, Błotnej, Rezedowej czy Rubczaka. Charakteryzuje je to, że są budowane i prowadzone przez organ zewnętrzny, ale w ścisłej współpracy z miastem.

Wrocław regularnie zwiększa liczbę miejsc w przedszkolach, co jest jednym z najważniejszych zadań edukacyjnych miasta – podkreśla Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM Wrocławia. Realizujemy je, przeprowadzając inwestycje miejskie, ale także współpracując z podmiotami prywatnymi. I to jest właśnie przykład takiej współpracy – dodaje.

Obecnie we Wrocławiu funkcjonuje 57 przedszkoli publicznych prowadzonych przez inne podmioty (w 2018 r. roku było zarejestrowanych 32). W planach jest budowa kolejnych.

Przedszkola powstałe lub rozbudowane w 2022 roku:

 • Publiczne Przedszkole „Pirackie Skarby” ul. Przemkowska – 25 miejsc,
 • Publiczne Przedszkole „Wrocławskie Skauty VI” ul. Błotna – 36 miejsc,
 • Publiczne Przedszkole „Wesoła Ferajna” ul. Kominiarska – 94 miejsca,
 • Katolickie Przedszkole Publiczne we Wrocławiu ul. Paulińska – 100 miejsc,
 • Publiczne Przedszkole „LiPi” ul. Cynamonowa 6 – 25 miejsc,
 • Publiczne Przedszkole ul. Rubczaka 25 „Margaret” – 58 miejsc,
 • Publiczne Przedszkole  ul. Rubczaka 16a „Lafi”– 200 miejsc.

Przedszkola planowane do uruchomienia do 2024 roku:

 • Publiczne Przedszkole ul. Starogajowa – 250 miejsc,
 • Publiczne Żłobko-przedszkole ul. Rajska – 200 miejsc w przedszkolu(80 miejsc w żłobku),
 • Publiczne Przedszkole ul. Marszowicka – 150 miejsc,
 • Publiczne Przedszkole ul. Lekcyjna – 200 miejsc,
 • Publiczne Przedszkole ul. Białostocka – 100 miejsc.

 

WIzualizacje: Facebook/Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk