Ruszyła „Akcja Jeż” organizowana przez Auto Group Polska we współpracy z redakcją naszego portalu. W ramach wspólnych działań, w lokalizacjach wskazanych przez mieszkańców miasta postawiliśmy pierwsze drewniane domki dla jeży, które pomogą im przetrwać zimę bez obaw przed drapieżnikami. Miejsca występowania kolczastych ssaków nadal można zgłaszać, a już niebawem rozstawione zostaną kolejne jeżowe rezydencje.

Będące od kilku lat pod ścisłą ochroną jeże coraz częściej tracą swoje naturalne środowisko bytowania i trafiają w pobliże siedzib ludzkich. Przebywając w zatłoczonych miastach, takich jak Wrocław, są szczególnie narażone na liczne niebezpieczeństwa, które mogą zagrozić ich życiu. Aby wesprzeć jeże i zapewnić im możliwość bezpiecznego przezimowania, wraz z Auto Group Polska postanowiliśmy przeprowadzić „Akcję Jeż”.

Drewniane domki zostały wybrane po konsultacji z wrocławską Ekostrażą, która słynie z pomocy kolczastym ssakom. Co więcej, spełniają one surowe normy teriologiczne, potwierdzone pozytywną rekomendacją Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pierwsze jeżowe rezydencje pojawiły się w pięciu lokalizacjach, a mianowicie:

  • park Szczytnicki,
  • park na Niskich Łąkach,
  • Las Sołtysowicki,
  • Las Rakowiecki,
  • park Grabiszyński.

Budki charakteryzują się otwieranym daszkiem pokrytym grubą papą, wejściem w formie długiego korytarza mającym na celu m. in. ochronę jeży przed drapieżnikami, podłogą pełną (drewnianą) izolującą od zimnego i mokrego podłoża, otworem kanalizacyjnym w dnie odprowadzającym wodę oraz otworami wentylacyjnymi w tylnej ściance pozwalającymi utrzymać w schronieniu odpowiedni mikroklimat.

Domki rozwoziliśmy ekologicznym samochodem z floty AGP. Przy ustawianiu ich w wyżej wymienionych lokalizacjach upewnialiśmy się, że każda budka stoi stabilnie, a okolica będzie przyjazna dla jeża. Do wnętrza każdej z nich włożyliśmy liście, by przyszłym lokatorom było jeszcze przytulniej.

Już niebawem ponownie wyruszymy w trasę, a kolejne jeże zyskają swoje domki.

Miejsca występowania jeży nadal można zgłaszać!

Aby przyłączyć się do akcji i pomóc wrocławskim jeżom, wystarczy zgłosić miejsce występowania kolczastych ssaków. Mogą to być np. parki czy wały. Szczegóły „Akcji Jeż”, mapka z rozstawionymi już domkami oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie internetowej: https://www.centrumwroclaw.pl/domkidlajezy/

Przebieg akcji można śledzić na profilach instagramowych: @miejscawewroclawiu_pl oraz @autogrouppolska , a także na Facebooku: @MiejscaWeWroclawiu i @AutoGroupPolska

 

Akcja jest realizowana przy współpracy z Auto Group Polska.
Foto: Miejsca we Wrocławiu