Od 20 kwietnia przystępujemy do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń – stwierdził w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając założenia stopniowego luzowania zakazów związanych z epidemią koronawirusa.

Nowe zasady w Polsce.

Od 20 kwietnia:

– otwarte będą parki i lasy, place zabaw nadal zamknięte,

– możliwe będzie swobodne przemieszczanie się w celach rekreacyjnych z zachowaniem dystansu i obowiązkiem zasłaniania twarzy,

– w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych będą mogły przebywać 4 osoby na jedną kasę, natomiast w sklepach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni,

– w kościołach będą mogli przebywać wierni w następującym przeliczeniu: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni,

– osoby powyżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego.

Rząd planuje znosić obostrzenia w czterech etapach. Kolejne etapy będą wprowadzane w tempie zależnym od wystąpienia nowych przypadków zakażeń i sytuacji w szpitalach.

W etapie drugim planowane jest otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych, otwarcie bibliotek, muzeów, galerii sztuki.

W etapie trzecim planowane jest otwarcie stacjonarnej gastronomii (z ograniczeniami), otwarcie salonów fryzjerskich, kosmetycznych, będzie możliwa organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób w otwartej przestrzeni (bez udziału publiczności), przeprowadzona zostanie organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach, klasach szkolnych 1-3 (ustalona zostanie maksymalna liczba dzieci w klasie), otwarcie sklepów w galeriach handlowych.

W etapie czwartym planowane jest otwarcie siłowni, solariów, salonów masażu, a także otwarcie teatrów i kin w nowym reżimie sanitarnym.