Zajezdnia Dąbie to pierwsza zajezdnia Wrocławia, która znajduje się przy ul. Tramwajowej. Wybudowało ją w 1913 roku komunalne przedsiębiorstwo Städtische Straßenbahn Breslau (Wrocławskie Tramwaje Miejskie). W latach 1934-1935 na terenie zajezdni wzniesiono stację trafo. Na prawie 2 hektarowej działce powstały dwie hale, warsztaty, kotłownia, kuźnia i umywalnia. Powstał także budynek administracyjny i mieszkalny w południowej części placu. Zajezdnia nie ucierpiała podczas działań wojennych z racji swojego położenia. Po wojnie ruszyła pełną parą w dniu 22 sierpnia 1945 roku.

 

W 2015 roku ruszył konkurs na zaprojektowanie nieczynnej od kilku lat zajezdni. Wygrał projekt stowarzyszenia Tratwa. Twórcy koncepcji chcą doprowadzić do integracji środowisk studenckich, naukowych, przedstawicieli biznesu, mieszkańców Wrocławia na płaszczyźnie pokoleniowej, religijnej, kulturowej, rasowej, ekonomicznej, językowej, nauki i biznesu. 

 

Obecnie w jednej hali, na piętrze i na parterze, są sale prób, w drugiej – jednoprzestrzenna, duża sala wielofunkcyjna, gdzie można organizować np. targi, koncerty, konferencje. Powstanie też hostel, a w kolejnym budynku przestrzeń na zajęcia warsztatowe. Funkcjonuje tam także nowa Wrocławska firma Wolne Meble, która zajmuje się produkcją designerskich drewnianych mebli w połączeniu z metalem. Przed zajezdnią powstanie duży ogród i plac zabaw dla dzieci. 

Czekamy na dalszy rozwój zajezdni, o którym na pewno Was poinformujemy.

Foto: Fotopolska/Neo/Wolne Meble