Od niedzieli (6 listopada) w życie wejdzie ważna zmiana dla mieszkańców Sępolna, Zalesia i Zacisza, a także dla osób dojeżdżających ulicą Kochanowskiego z Psiego Pola. W ramach TORYwolucji MPK rozpoczyna planowany remont torowiska na skrzyżowaniu alei Kochanowskiego z aleją Różyckiego. Również w niedzielę ruszy kolejny etap przebudowy ul. Pomoskiej.

1.) Remont na moście Szczytnickim

To modernizacja 366-metrowego odcinka torowiska przy zjeździe z mostu Szczytnickiego do al. Różyckiego. MPK poprawiało w ostatnich kilkunastu miesiącach ten fragment torowiska w czasie krótkotrwałych prac weekendowych. Nie można było jednak przeprowadzić prac kompleksowych, bo w innych częściach miasta trwały ważne remonty. Teraz przyszedł czas na naprawę tego newralgicznego fragmentu. W torowisku część płyt betonowych się zapadła, więc z naszego remontu skorzystają także poza tramwajami i autobusami też wrocławscy kierowcy – mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder.

Remont przywróci stan techniczny torowiska, z którego korzystają także autobusy komunikacji miejskiej. MPK przeprowadzi remont wzmacniając torowisko, by dostosować je do większych obciążeń. Modernizacja ma skutkować zmniejszeniem liczby wykolejeń tramwajów.

Prace potrwają 6 tygodni. W czasie remontu przez Most Szczytnicki w kierunku Sępolna nie będą jeździły tramwaje. Autobusy i ich przystanki zostaną przeniesione na jezdnie samochodowe. Remont oznacza niestety także utrudnienia dla kierowców samochodów osobowych – jezdnie zostaną zwężone z dwóch pasów do jednego pasa w każdą stronę.

Wyłączone z użytkowania zostanie również przejście dla pieszych prowadzące na perony. Przeniesione na czas remontu zostaną przystanki autobusowe (na wysokości Wrocławskiego Roweru Miejskiego – między ul. Parkową a al. Różyckiego). Przystanek autobusowy „Kochanowskiego” dla obu kierunków zostanie przeniesiony na jezdnię za skrzyżowanie alei Kochanowskiego z aleją Różyckiego.

Zmiany na liniach tramwajowych

Od 6 listopada 2022 roku (niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii tramwajowych: 9, 17 i 33. Zamiast nich pojedzie autobus za tramwaj 709.

Tramwaje 9 i 17 od skrzyżowania ulicy Sienkiewicza i Piastowskiej zostaną skierowane objazdem w obu kierunkach przez ulicę Piastowską, plac Grunwaldzki, ulicę Skłodowskiej-Curie, most Zwierzyniecki i ulicę Mickiewicza do pętli „Sępolno”, a tramwaje linii 33 od Ronda Reagana pojadą w obu kierunkach przez ulicę Skłodowskiej-Curie, most Zwierzyniecki i ulicę Mickiewicza do Sępolna.

Na odcinku Sienkiewicza/Piastowska – Sępolno – Sienkiewicza/Piastowska przez Most Szczytnicki, aleję Kochanowskiego, ulicę Moniuszki, aleję Paderewskiego i ulicę Mickiewicza zostanie uruchomiona okresowa linia autobusowa nr 709, która będzie kursowała z częstotliwością co 10 minut.

Na czas prowadzonych prac, przystanek autobusowy „Kochanowskiego” dla obu kierunków dla autobusów linii D, 111, 116, 121, 131, 151, 241, 259, 709, 911 i 921 zostanie przeniesiony na jezdnię za skrzyżowanie alei Kochanowskiego z aleją Różyckiego.

Bilety jednorazowe i okresowe

Pasażerowie, którzy skasowali bilet jednorazowy w tramwaju linii 9, 17 lub 33 będą mogli kontynuować podróż autobusem zastępczej linii okresowej 709 oraz autobusami linii D, 111, 121, 131, 151 na odcinku pl. Grunwaldzki – Kochanowskiego – pl. Grunwaldzki. Skasowany bilet będzie zachowywał ważność nie dłużej niż przez 90 minut.

Pasażerowie posiadający bilet okresowy na linię 9, 17 lub 33 będą mogli podróżować bez żadnych dopłat:

  • autobusami zastępczej linii okresowej 709 na całym odcinku trasy;
  • autobusami linii D, 111, 121, 131, 151 na odcinku pl. Grunwaldzki – Kochanowskiego – pl. Grunwaldzki.

Pasażerowie posiadający bilet okresowy na daną linię okresową mogą podróżować:

  • wszystkimi liniami po trasie linii wskazanej na bilecie przed remontem;
  • wszystkimi liniami po trasie linii wskazanej na bilecie, która kursuje objazdem podczas remontu.

2.) Kolejny etap przebudowy Pomorskiej

Zgodnie z planem w niedzielę (6 listopada) rozpocznie się drugi etap przebudowy ulicy Pomorskiej i placu Staszica. Nastąpi całkowite zamknięcie ul. Pomorskiej od placu Staszica do ulicy Łowieckiej. To skutkuje zmianami na liniach tramwajowych 15, 70 i 74. W zamian za tramwaj pojawi się autobus zastępczy 714. Ten etap remontu potrwa około roku.

Tramwaje linii 70 i 74 zostaną skierowane w obu kierunkach od placu Powstańców Wielkopolskich przez ulicę Trzebnicką i Żmigrodzką do pętli „Poświętne„. Tramwaje linii 15 pojadą w obu kierunkach od placu Powstańców Wielkopolskich przez ulicę Trzebnicką do pętli „Karłowice„.

Pomiędzy placem Powstańców Wielkopolskich, a Osobowicami zostanie uruchomiona okresowa linia autobusowa 714, która będzie kursowała przez ulicę Reymonta, most Osobowicki i ulicę Osobowicką z częstotliwością co 10 minut.

Pasażerowie, którzy skasowali bilet jednorazowy w tramwaju linii 15, 70 lub 74 będą mogli kontynuować podróż autobusem linii 714 oraz autobusem linii K i 142 (na odcinku Pomorska – Łużycka – Pomorska). Powyższa zasada również będzie obowiązywała w kierunku powrotnym. Skasowany bilet będzie zachowywał ważność nie dłużej niż przez 90 minut.

 

Foto: Google Maps