



Sezon zimowy na wrocławskich drogach rozpoczął się 1 listopada 2022 r. i potrwa do 31 marca 2023 roku. Jak przekonuje Ekosystem, czyli jednostka zajmująca się organizowaniem zadań związanych z całorocznym utrzymaniem czystości i porządku na terenie gminy Wrocław, w tym prac związanych z odśnieżaniem, miasto jest gotowe do przeprowadzenia „Akcji Zima”.
– Jak co roku, przed rozpoczęciem sezonu zimowego sprawdzamy sprzęt, którego nasi wykonawcy będą używali do prowadzenia zimowych działań. Weryfikujemy też wymagane ilości zgromadzonych środków, stosowanych, aby przeciwdziałać skutkom zimy – mówi Piotr Różewicz, dyrektor operacyjny Ekosystemu.
Utrzymanie zimowe dróg obejmuje okres od 1 listopada 2022 roku do 31 marca 2023 roku. Planowym zimowym oczyszczaniem objęte jest ponad 1 140 km dróg. To szosy krajowe nr 94 i 5, a także wojewódzkie, powiatowe i gminne, po których prowadzona jest komunikacja zbiorowa, a także drogi o znaczącej roli komunikacyjnej na obszarze dzielnicy lub osiedla, czy stanowiące dojazd do ważnych obiektów użyteczności publicznej.
Zimowym utrzymaniem objęte są również:
- chodniki i ciągi pieszo-rowerowe o pow. 1 844 057 mkw,
- parkingi (101 lokalizacji) o pow. 134 475 mkw,
- wydzielone ścieżki rowerowe o pow. 189 623 m2,
- 1 827 przystanków komunikacji zbiorowej.
Standardowo prace wykonywane w ramach sezonu zimowego obejmują:
- prowadzenie tzw. „Akcji Zima”, czyli oczyszczanie pasa drogowego w technologii zimowej (zapobieganie i likwidowanie gołoledzi, zlodowacenia lub śliskości, usuwanie śniegu),
- prace w technologii zamiennej, wykonywane wtedy, gdy warunki atmosferyczne nie wymagają prowadzenia prac w technologii zimowej. Polegają one na oczyszczaniu, mechanicznym oraz ręcznym, jezdni oraz pasa drogowego (wydzielonych ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych, parkingów, przejść podziemnych, zieleńców, przystanków).
Częstotliwość wykonywania usług w technologii zamiennej jest następująca:
- jezdnie: stała czystość (okolice Rynku), pozostałe raz w miesiącu,
- parkingi: stała czystość (Stare Miasto), pozostałe dzielnice raz w tygodniu,
- chodniki, ciągi pieszo-rowerowe: stała czystość (Stare Miasto), pozostałe dzielnice dwa, trzy razy w tygodniu,
- przystanki: stała czystość,
- wydzielone ścieżki rowerowe: raz w miesiącu,
- przejścia podziemne: zgodnie z harmonogramem,
- zieleńce i wydzielone torowiska: z różną częstotliwością,
- kosze uliczne: myte i dezynfekowane minimum raz w miesiącu.
Ekosystem przypomina również, że za zimowe utrzymanie dróg wewnętrznych, osiedlowych, zakładowych, czy placów przed dworcami kolejowymi i autobusowymi odpowiedzialni są zarządcy terenu. Podobnie jest w przypadku usuwania śniegu i likwidowania śliskości na chodnikach przyległych nieruchomości.