W sobotę 8 maja, na skrzyżowaniu ulic Milenijnej i Popowickiej ruszają prace związane z budową trasy tramwajowej na Popowice. W związku z przebudową zaplanowano zmiany w organizacji ruchu, które będą dotyczyć zarówno kierowców, jak i pojazdów komunikacji zbiorowej.

Najważniejszym zadaniem jest zbudowanie rozjazdów tramwajowych, które pozwolą na połączenie ul. Popowickiej z ul. Milenijną. Tam docelowo pojedzie tramwaj w kierunku Kozanowa i Maślic – wyjaśnia Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Nowa trasa tramwajowa przez Popowice połączy torowisko przy mostach Mieszczańskich z tym na ul. Milenijnej. Pobiegnie przez ulice: Dmowskiego, Długą, Starogroblową i Popowicką. Nowe torowisko będzie mieć blisko 4 km. Inwestycja obejmuje również stworzenie pełnej infrastruktury, prawie 5,5 km przebudowanych dróg i 21 nowych przystanków. To jedna z największych inwestycji komunikacyjnych Wrocławia. Jest dofinansowana z Unii Europejskiej, a jej koszt to ponad 222 mln zł.

Na początku kwietnia informowaliśmy o ukończeniu pierwszego etapu tej inwestycji, a mianowicie przebudowa wiaduku kolejowego na ul. Długiej oraz położenie kolejnego odcinka zielonego torowiska. Przed remontem wiadukt był wąski i uniemożliwiał położenie torowiska tramwajowego. Aktualnie, po przebudowie wiadukt ma 43 m długości i po dwa pasy jezdni w stronę centrum oraz Kozanowa. Pośrodku zbudowano również torowisko.

Drugi etap prac, który rozpoczyna się w sobotę, obejmuje budowę torowiska od ul. Jagiełły do Młodych Techników oraz od ul. Starogroblowej do ul. Milenijnej. W ramach inwestycji powstanie również kanalizacja deszczowa, przebudowana zostanie instalacja kablowa, pojawią się także przejścia dla pieszych i drogi rowerowe. Prace potrwają planowo pół roku.

W związku z przebudową, kierowcy będą musieli korzystać z alternatywnych tras. Wyznaczone objazdy przedstawia poniższa mapka.

Od strony ul. Pilczyckiej na skrzyżowaniu z Milenijną obowiązuje nakaz jazdy w prawo. Od strony ul. Milenijnej będzie możliwość jazdy tylko na wprost i w prawo. Od strony ul. Milenijnej – z kierunku Na Ostatnim Groszu możliwość jazdy tylko na wprost.

Od strony ul. Popowickiej będzie możliwość jazdy we wszystkich kierunkach. Na odcinku od ul. Wejherowskiej do Milenijnej ul. Popowicka będzie jednokierunkowa.

Od 8 maja kierowcy z ul. Lotniczej nie pojadą w lewo w stronę Kozanowa i mostu Milenijnego. Objazd zostanie wytyczony przez ul. Wejherowską. Na skrzyżowaniu ulic Popowickiej i Wejherowskiej będzie zwężenie, z eksploatacji zostanie wyłączona m.in. zatoczka dla autobusów, która zostanie przeniesiona w inne miejsce.

Z ul. Popowickiej nie będzie skrętu w prawo w jezdnię północną mostu Milenijnego. Kierowcy będą korzystać z części jezdni południowej, prowadzącej z mostu do centrum. Dlatego nie będzie lewoskrętu przy zjeździe z mostu Milenijnego w ul. Popowicką – należy pojechać prosto przez ul. Milenijną, następnie skręcić w lewo w ul. Legnicką i na ul. Wejherowską.

Jeżeli chodzi o pojazdy MPK, wprowadzono następujące zmiany:

Linia C, 103, 104, 127 i 245
Autobusy linii C, 103, 104, 127 i 245 jadące od strony Kozanowa w kierunku ulicy Popowickiej i Starogroblowej będą kursowały objazdem od ulicy Pilczyckiej przez ulicę Milenijną, Legnicką i Wejherowską do ulicy Popowickiej. Na trasie objazdu autobusy będą dodatkowo zatrzymywały się na przystanku „Kwiska” przy ulicy Wejherowskiej. W kierunku przeciwnym autobusy będą kursowały bez zmian.

Linia 101, 102 i 140
Autobusy linii 101 jadące z Leśnicy do przystanku „Kwiska” pojadą od ulicy Pilczyckiej przez ulicę Milenijną i Legnicką do przystanku, który zlokalizowany jest przy ulicy Wejherowskiej.

Autobusy linii 101 i 102 jadące w kierunku Maślic i Stabłowic będą odjeżdżały z przystanku „Kwiska„, który zlokalizowany jest przy ulicy Wejherowskiej i dalej przez ulicę Wejherowską i Popowicką wrócą na swoją stałą trasę przejazdu.

Autobusy linii 140 jadące z pętli przy ulicy Ślazowej do przystanku „Kwiska” będą kursowały objazdem przez ulicę Milenijną i Legnicką z pominięciem przystanku „Wejherowska„. W kierunku przeciwnym kursy linii 140 będą odjeżdżały bez zmian z przystanku „Kwiska„, który zlokalizowany jest przy ulicy Legnickiej.

Linia 119, 129, 143 i 319
Autobusy linii 119, 129, 143 i 319 jadące od strony Mostu Milenijnego w kierunku ulicy Na Ostatnim Groszu będą kursowały objazdem od ulicy Mostu Milenijnego przez ulicę Milenijną i Legnicką do przystanku „Kwiska” przy zajezdni z pominięciem przystanku „Wejherowska„.

W kierunku przeciwnym czyli w kierunku Sołtysowic, Poświętnego, Lipy Piotrowskiej i ulicy Kamieńskiego autobusy będą odjeżdżały z przystanku „Kwiska„, który zlokalizowany jest przy ulicy Wejherowskiej.

Linia 122 i 128
Autobusy linii 122 i 128 jadące od strony ulicy Długiej w kierunku ulicy Na Ostatnim Groszu będą kursowały objazdem od ulicy Popowickiej przez ulicę Rysią do ulicy Legnickiej z pominięciem przystanku „Wejherowska„. Na trasie objazdu, na ulicy Rysiej za skrzyżowaniem z ulicą Popowicką zostanie zlokalizowany tymczasowy przystanek „Rysia„. W kierunku przeciwnym czyli w kierunku Dworca Autobusowego i Zakrzowa autobusy będą odjeżdżały z przystanku „Kwiska„, który zlokalizowany jest przy ulicy Wejherowskiej.

Linia 126
Autobusy linii 126 jadące od strony ulicy osiedla Kuźniki w kierunku Kozanowa będą kursowały objazdem od ulicy Lotniczej przez ulicę Legnicką, Wejherowską do ulicy Popowickiej.
Na trasie objazdu autobusy będą dodatkowo zatrzymywały się na przystanku „Kwiska” przy ulicy Wejherowskiej. W kierunku przeciwnym autobusy będą kursowały bez zmian.

 

Pierwszy etap budowy tramwaju na Popowice dobiega końca.

 

Foto: Wrocławskie Inwestycje