Słynny domek nad fosą, którego rewitalizacja zakończyła się w ubiegłym roku, rozpoczął już swoją działalność. Ze względu na obostrzenia obowiązujące w związku z pandemią, kawiarnia póki co serwuje swoje specjały tylko na wynos.

Kiosk nad fosą zaprojektował w 1910 roku Max Berg, architekt którego najsłynniejszą wrocławską realizacją jest Hala Stulecia. W piwnicy lokalu, na początku jego istnienia, znajdowała się stacja redukcyjna gazu, a na parterze funkcjonowała pijalnia mleka. Następnie działał w nim kiosk, a także punkt ksero, natomiast aktualnie działa w nim kawiarnia urządzona w przedwojennym stylu.

Remont znajdującego się u zbiegu ulic Podwale i Piotra Skargi budynku rozpoczął się na początku 2019 roku, a zakończył się dopiero w marcu 2020. Zarząd Inwestycji Miejskich tłumaczył, że prace związane z modernizacją kiosku trwały tak długo, ponieważ wiele elementów musiało zostać odtworzonych ręcznie, a wszystkie prace musiały spełniać wymogi konserwatorskie. Remont Cafe Berga kosztował około 1,3 mln złotych.

Dzierżawcą Cafe Berg jest właściciel firmy Nasza Pączkarnia, który od kilku lat prowadzi we Wrocławiu cukiernię przy ul. Świdnickiej. Najemca został wybrany w ramach drugiego przetargu. Kawiarnia Cafe Berg rozpoczęła swoją działalność 7 kwietnia 2021 roku. Oferuje swoim gościom specjalnie wypalaną kawę, własne wypieki oraz ofertę śniadaniową.

 

ZZK wybrał najemcę kawiarni Cafe Berg.

 

Foto: ZZK Wrocław / Miejsca we Wrocławiu