Temat połączenia kolejowego z Gdyni do Pragi przez Wrocław pojawił się już latem 2022 roku, gdy Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał osiem nowych decyzji w sprawie otwartego dostępu. Jedna z nich dotyczyła połączenia na trasie międzynarodowej Praga – Gdynia Główna – Praga. Informacja została już potwierdzona, a pierwsze pociągi pojadą z Wrocławia do stolicy Czech w grudniu 2024 roku.

Nowa linia kolejowa Ex32 będzie kursować na trasie Praga – Pardubice – Wrocław – Gdynia. Składy zaoferują pasażerom około 250 miejsc siedzących i będą przystosowane do transportu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, podróżujących z dziećmi w wózkach, a także z rowerami.

W Polsce pociągi mają się zatrzymywać na stacjach we Wrocławiu, w Poznaniu, Bydgoszczy, Gdańsku i Gdyni. Podróż pomiędzy Wrocławiem a Pragą powinna zająć około 4 godzin, a pomiędzy Gdynią a Pragą około 9 godzin. W Czechach, oprócz stolicy, planowane są także przystanki w Kolínie, Pardubicach, Ústí nad Orlicí, Letohradzie, Jablonné nad Orlicí i Lichkov.

Pociągi będą kursować cztery razy dziennie w odstępach czterogodzinnych. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, czy będzie to połączenie codzienne, czy weekendowe. Pierwsze składy wyjadą w trasę w grudniu przyszłego roku.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu