Na Przedmieściu Oławskim powstanie Park Sensoryczny. Będzie ogólnodostępny, z placem zabaw dostosowanym do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Pierwszy etap to czas projektowania – trwa rekrutacja na warsztaty architektoniczne pod okiem czołowego brytyjskiego projektanta krajobrazu, a zgłoszenia są przyjmowane do 16 października.
Pomiędzy ulicą Traugutta a rzeką Oławą znajduje się działka, którą otaczają historyczne kamienice oraz budynki. Angel Poland Group, deweloper realizujący tuż obok swoją inwestycję, zagospodaruje w przyszłości nie tylko tereny będące jego własnością, ale również działkę sąsiednią przeznaczoną w planie miejscowym pod zieleń i ciągi piesze. Wybuduje i sfinansuje tutaj Park Sensoryczny.
– Chcemy odzyskać tę przestrzeń dla mieszkańców Wrocławia, nadać jej charakter, tak jak zrobiliśmy to z mariną nad rzeką Oławą – mówi Ron Ben Shahar, partner Angel Poland Group. – Stworzymy Park Sensoryczny, który pobudzi zmysły i stanie się celem samym w sobie. Będzie pretekstem do rozszerzenia sieci szlaków komunikacyjnych przyjaznych dla pieszych i rowerzystów korzystających z uroków Przedmieścia Oławskiego. Zaproponuje infrastrukturę dla dzieci z niepełnosprawnościami. To będzie pierwsze takie miejsce we Wrocławiu – dodaje.
Z perspektywy powstania Parku Sensorycznego cieszy się Grażyna Adamczyk-Arns, prezes zarządu Wrocławska Rewitalizacja: – Przedmieście Oławskie to wyjątkowe osiedle. Ma ciekawą historię, związanych z nim mieszkańców, a także wiele wartościowych miejsc oczekujących na wykorzystanie. Cenna jest każda inicjatywa, która pozytywnie wpływa na jakość życia na Przedmieściu Oławskim, a ten park niewątpliwie się do tego przyczyni – mówi.
Jak będzie wyglądał Park Sensoryczny?
Niepowtarzalną możliwość zaprojektowania tej części Wrocławia otrzymają studenci kierunków architektonicznych oraz Akademii Sztuk Pięknych. Wystarczy, że zgłoszą się na warsztaty w ramach VII Dolnośląskiego Festiwalu Architektury Miasto w Zieleni. CV oraz portfolio należy przesyłać do 16 października na adres dofa.rekrutacja@epr.co.uk Zajęcia odbędą się 21-27 października w apartamentowcu Wings (Wrocław, ul. Walońska 9). Motywem przewodnim będzie projektowanie nowej przestrzeni publicznej, a także adaptacja przestrzeni na styku nowej i starej tkanki urbanistycznej. Jako moderatorzy wystąpią doświadczeni wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, a mentorem będzie zaproszony gość – Stephen Richards (Gillespies), czołowy brytyjski projektant krajobrazu.
– Warsztaty projektowe połączą siły przyszłych architektów i artystów. Chcemy w ten sposób otworzyć dyskusję publiczną i stworzyć swego rodzaju wstęp do projektu Parku Sensorycznego. Ważnym wydarzeniem będą wykłady uznanych, międzynarodowych specjalistów kształtowania krajobrazu i filozofii placemaking – mówi Maciej Dębski z EPR Architects, inicjator warsztatów z pracowni, która zaprojektuje wypracowaną koncepcję parku.
Inspiracja od najlepszych
Uzupełnieniem dla warsztatów będą ogólnodostępne wykłady prowadzone w ramach DoFA przez czołowych brytyjskich projektantów zieleni i kształtowania krajobrazu m.in. wykład otwarty Stephena Richardsa 27 października, . Inicjatorem warsztatów jest londyńsko-wrocławskie biuro architektoniczne EPR Architects we współpracy z Angel Poland Group Patronem zostało Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Organizatorzy przygotowali 16 miejsc, jednak w razie dużego zainteresowania przewidują powiększenie grup.
Spośród projektów Parku Sensorycznego jury wyłoni najlepsze propozycje. Natomiast wszystkie prace zostaną wystawione w przestrzeni publicznej. Mieszkańcy Wrocławia także będą mogli oddać głos na wybrany projekt w ramach konsultacji, które odbędą się w listopadzie tego roku. Autorzy najlepszych projektów, razem z pracownią EPR Architects, zaprojektują przestrzeń nowego wrocławskiego parku.
Foto: Angel River