Od ponad 200 lat praktykowane jest umieszczanie pasiek w największych miastach Europy i świata. W centrum Wrocławia od 3 lat również możemy znaleźć pasieki.

Pasieki hodowane w centrum miasta nie są nowością. Pierwsze z nich powstały jeszcze w  XIX wieku w Paryżu. Obecnie jest ich tam ponad 400. Niektóre z nich znajdowały się nawet na dachu Katedry Notre Dame. Takie miasta jak Kopenhaga, Zurych czy Monachium również zdecydowały się na hodowlę uli w mieście. W Polsce możemy znaleźć pszczoły m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu. 

Warto hodować pszczoły

Pszczoły, dzięki swojej umiejętności zapylania roślin, są niezbędnym elementem ekosystemu. W naszym kraju większość gatunków roślin uprawnych jest owadopylna – gdyby nie pszczoły, nie mogłyby się rozmnażać. Stracilibyśmy wtedy m.in. czereśnie, dynie, gruszki, pomidory, czy jabłka. Jak pokazuje raport Greenpeace populacje pszczół na całym świecie maleją. W niektórych częściach Europy śmiertelność w okresie jesienno-zimowym sięga nawet do 50%. Dlatego tak ważne jest, aby powstawało więcej pasiek.

Pszczoły zamieszkały na dachach budynków w centrum Wrocławia

Dzięki uchwale rady miejskiej z 2016 roku we Wrocławiu można legalnie hodować pszczoły w ogródkach, a nawet na dachach budynków. Pierwsze pasieki w centrum miasta stanęły na dachach Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Teatru Muzycznego Capitol, Panoramy Natury we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolejne na dachu Galerii Handlowej Wroclavia, tuż nad wjazdem parkingowym, a także w ogrodzie Pałacu Królewskiego Muzeum Miejskiego Wrocławia. Obecnie mamy już prawie 500 000 wrocławskich pszczół.

Jakie korzyści dają miejskie pszczoły?

Korzyścią płynącą z hodowli pszczół w miastach jest poprawa jakości miejskiej roślinności. Pasieki umieszczane są zawsze blisko terenów zielonych m.in. parków czy łąk. Swoją pracą pszczoły przyczyniają się do zwiększania bioróżnorodności, a co za tym idzie wzmacnianiu ekosystemu miasta. Pszczoły są nieszkodliwe dla człowieka i nie stwarzają zagrożenia.

Doceniajmy te pracowite owady, ponieważ zmieniają nasze miasto na lepsze!

Foto: Mat. prasowy / Urząd Wojewódzki