Spółka POLREGIO opublikowała przetarg dotyczący sprzedaży wrocławskiego Dworca Nadodrze. Obiekt został wyceniony na ponad 14 mln złotych, czyli prawie dwa razy więcej niż w 2016 roku, gdy nieruchomość również próbowano sprzedać.

Przetarg „Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości spółki POLREGIO położonej w miejscowości Wrocław Pl. Staszica 50” został ogłoszony na początku listopada. Potencjalny nabywca nieruchomości o powierzchni 11 919 mkw wejdzie w posiadanie:

  • budynku dworca kolejowego, wzniesionego w 1868 roku,
  • budynku z wiatą, wzniesionego w 1921 roku,
  • budynku spedycji towarowej, wzniesionego w 1921 roku,
  • sieci wodnokanalizacyjnej, dróg i chodników, oświetlenia zewnętrznego oraz części ogrodzenia terenu.

Oglądanie nieruchomości będzie możliwe podczas dnia otwartego, który odbędzie się 7 grudnia 2021 roku, natomiast oferty w ramach przetargu można składać do 17 grudnia 2021 roku do godz. 15:00 w Biurze Utrzymania Zasobów w Warszawie, przy ul. Kolejowej 1. Cena wywoławcza wynosi 14 366 000,00 złotych netto.

Dworzec Nadodrze powstał w 1868 roku, co pozwoliło na utworzenie nowej trasy kolejowej z Wrocławia na Górny Śląsk prze Oleśnicę. W krótkim czasie dworzec ten udało się połączyć linią kolejową z centrum miasta. Dworzec Nadodrze zaczęto modernizować w 1912 roku, a przebudowę tunelów i peronów dokończono po I wojnie światowej. Dworzec ten, był także pierwszym dworcem po II wojnie światowej, który mógł przyjmować pociągi z kierunków wschodnich. Co najważniejsze, Nadodrze to drugi obok Głównego XIX-wieczny wrocławski dworzec, który funkcjonuje do dziś i zatrzymują się na nim pociągi prawie wszystkich przewoźników świadczących usługi przewozów pasażerskich na Dolnym Śląsku.

Więcej ciekawych informacji o wrocławskich dworcach można przeczytać w poniższym artykule:

Poznaj historię wrocławskich dworców z XIX wieku.

 

Foto: Zbiory Fotopolska