W niedzielę 25 kwietnia, grupa mieszkańców miasta zebrała się przy dawnym Basenie Olimpijskim na wrocławskim Zalesiu, by okazać swoje niezadowolenie w związku z planowaną tam inwestycją.

Na terenie dawnego basenu trwają aktualnie prace porządkowe oraz wycinka drzew. Czynności te prowadzone są ze względu na inwestycję, której realizacja rozpocznie się jesienią. Basen zniknie, a na jego miejscu powstanie budynek zamieszkania zbiorowego wraz z lokalami usługowymi.

Z taką decyzją nie zgadzają się mieszkańcy Wrocławia, ich zdaniem dawny basen powinien zostać odrestaurowany lub przebudowany na zielone tereny rekreacyjne dostępne dla wrocławian. Grupa osób, która zebrała się w niedzielne popołudnie przed obiektem, domagała się wstrzymania budowy.

Choć kompleks basenów nie jest wpisany do rejestru zabytków, to jednak ochronie podlega cały teren Stadionu Olimpijskiego, w którego skład wchodzi m. in. zaniedbany obiekt pływacki. Mieszkańcy podkreślają również, że nie bez przyczyny decyzja konserwatora zabytków z 2017 roku, odnośnie budowy na terenie dawnego basenu była negatywna.

Jaki będzie finał tej sprawy, nie wiadomo, nie ulega jednak wątpliwości, że mieszkańcy są zdeterminowani by podejmować działania mające na celu zatrzymanie budowy.

 

Akademik w miejscu dawnego Basenu Olimpijskiego [WIZUALIZACJE].

 

Foto: Michał G.